Barion Pixel

Így biztosítható elég gyümölcs és zöldség a gyerekeknek

-könnyedén, finoman-

A mindennapi gyümölcs- és zöldségevés elősegítheti, hogy gyermeked aktív és erős maradjon. Az életkor előrehaladtával változik a szükséges mennyiség: ebben a cikkben megismerheted ezt, és a “hogyant”.

.

Hány adag gyümölcsöt és zöldséget egyen naponta a gyerekek?

Ez függ a gyermek korától, nemétől, életvitelétől, egyéni jellegzetességekről (pl. betegségek), de általánosan a napi 5 adag jelenthet 3 zöldség, és 2 gyümölcsadagot:

.

Babák

1 éves kor alatt: 1 adag kb. 30-35 gramm, a Hozzátáplálási Kisokosban pontos mennyiségeket olvashatsz (LETÖLTÖM).

1-2 éves kor: napi 2-3 kínálás (1 adag kb. 1 paradicsom/1 mandarin)

Kisgyermekek és kisiskolások

2-3 éves kor: napi 3-4 kínálás (1 adag kb. 1 paradicsom/1 mandarin, összesen ez kb. napi 200-250 g)

4-8 éves kor: napi 4-5 kínálás (1 adag kb 1 közepes alma/ kis fürt szőlő/ 1 paradicsom, összesen ez napi kb. 300- 350

MDOSZ OKOSTÁNYÉR 6 ÉVES KORTÓL ITT olvasható. 

Érdekesség, hogy az amerikai ajánlások zöme napi 1-3 kínálást javasol egyszeri nagyobb mennyiséggel, az európaiak pedig 5 kínálást (felnőttkorban is), 1 adag 80 gramm mennyiséggel. Zöldségekből lehet kicsivel többet is fogyasztani természetesen.

.

Lehet túl sok gyümölcsöt enni gyermekkorban?

Sajnos igen.

Ha a gyermek nagyobb mennyiséget eszik (normál 1 adag gyermekkorban kb 1 közepes alma/1 marék áfonya, például kortól függően 3-5x),  komplikációkkal szembesülhet, többek között:

  • Puffadás vagy hasfájás: A gyümölcsökben magas a természetes cukor a fruktóz, amelyet néhány ember nehezen emészt meg. Sok esetben ez a cukor nem emésztődik meg teljesen, a vékonybélben érve a bélbaktériumok miatt gázképződést, puffadást okozhat.
  • Cukorvágy: a nagymennyiségű gyümölcsevés cukorvágyat okozhat: a fruktóz megemeli a vércukorszintet, de gyorsan visszatér a normális szintre, így a gyerekek újabb gyors energialöketre vágynak. Ezért kínáld mellé a legtöbb esetben olyat, ami ezt lelassíthatja (vagy összetett szénhidrátot, pl. graham keksz, kölesgolyó, tönkölyropi, — vagy fehérjét pl. túró, joghurt).
  • Túl sok rost: A gyümölcsök nagyszerű rostforrások, amelyek a gyerekek étrendjének fontos részét képezik – ésszerű mennyiségben. A nagy mennyiségű rostok akadályozhatják a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását.

Pánikra semmi ok! Csak csomagolj mellé ezt-azt, és porciózz! Azaz ne rengeteg eper legyen önmagában a tízórai, hanem eper, graham keksz, mandula!

A túl magas zöldségfogyasztás nem igazán fordul elő, amely inkább segíti az emésztést, én még extrém nagy zöldségfogyasztással nem találkoztam.

.

Hogyan lehet rávenni a gyereket, hogy ennyi gyümölcsöt és zöldséget egyen?

Ha gyermeked nem eszik az ajánlott mennyiséget, kezdjétek a szokások kis változtatásával.  Tanulmányok azt mutatják, hogy a hosszú távú viselkedés megváltoztatásának leghatékonyabb módja egy szokás megváltoztatása.

Biztosan segíthet az osztott tányéros kínálás EZT AJÁNLOM:

Ne aggódj, hiszen lehet, hogy gyermeked a napi adagból többet eszik egyszerre, nem napi 4-5x, hanem egy étkezésen 2-3 adagot egyszerre (pl.: almás-répás muffin, friss eperrel).

EXPOZÍCIÓ

Az expozíció azt jelenti, hogy a gyermek hányszor találkozott az adott étellel. Látjuk, hogy minél több idő telik el a kínálások között, annál kisebb a valószínűsége, hogy a gyermek elfogadja az adott ételt. Minél inkább elkerüli egy ember az adott szorongást jelentő ételt (minél több idő telik el), annál biztosabb, hogy soha nem fogja elfogadni. Ha viszont rendszeresen kínáljuk/tapasztalata van vele, így újra és újra tapasztalatot szerez /expozíció/ az adott étellel, így a szorongás kioltódik idővel

Kutatások bizonyítják, hogy az ismételt expozíció segít az evésproblémákon, meg is előzheti azokat. Azaz a legnagyobb hiba elkönyvelni, hogy egyszeri kínálás után az 1 évesünk nem szerette a paradicsomot, soha többet nem kínálunk neki paradicsomot. Időnként újra, újra kínáljuk, van, hogy 15x is, míg valahogy megismeri: a kínálásnak nem a megevés a célja, hanem a megismerés. TÜRELEM!

A gyermeknek először ismernie kell a gyümölcsöket, zöldségeket, hogy meg merje próbálni: tudja, hogy a paradicsom kerek, piros, sima a felszíne, belül magok vannak és zselés, hideg vagy meleg, puha, húsos, lédús, zöldség, hol terem, édeskés az illata, stb.- a MEGISMERÉS az első lépés.

.

Gyümilevekkel lehet helyettesíteni a gyümölcsöket? 

Eddig a gyümölcsleveket a szakemberek különböző okokból kifolyólag ajánlották: C-vitamin forrásként, extra folyadékként, székrekedés kezelésében, stb.
A köztudatban az él, hogy a gyümölcslevek egészségesek, hiszen tele vannak vitaminnal, van olyan fajta, melyet még kalciummal, D-vitaminnal is dúsítanak. A gyerekek is szeretik, egyes babák annyira rászoknak, hogy nem hajlandók elfogadni a vizet, így ez egy win-win játék mind a gyártónak, mind a gyermeknek. ITT az ajánlás a gyümilevekről.

Mi van a gyümölcstasakokkal?

A DGKJ nemrég állásfoglalást tett közzé: nem ajánlott az etetőtasakok használata csecsemő-, és kisgyermekkorban rendszeresen. Rengeteg hátrányuk ismert, ebben a cikkben végigvesszük őket és egy lehetséges megoldást mutatunk, ITT.

.

Gyümi és zöldség felturbózva!

Vitaminok, rostok egy helyen, azaz a gyümölcsöket, zöldségeket számos receptbe keverhetjük (persze csak akkor, ha gyermekünk nem szorong tőle).

TURBÓZZUK FEL AZ ÉTRENDET!

Az alábbiakban különféle ötletek találhatók, amelyek segítségével növelheted gyermeked gyümölcs- és zöldségfogyasztását:

  • smoothie, gyümölcsturmix: görög joghurt+gyümölcs+gyümölcs leve+pici zabpehely, turmixolva szuper kisétkezés egy kis kölesgolyóval, vízzel, esetleg tönkölyropival, vagy Shrek turmix (kiwi, narancslé, bébispenót, alma, pici zabpehely)
  • palacsintatésztába alma, körte reszelése
  • brownie tésztába körte, cékla reszelése
  • fasírtba cukkini, répa, hagyma reszelése
  • muffinhoz körte, répa, alma reszelése, őrölt mandula/dió keverése
  • frittata sok zöldséggel, mini muffinformában sütve a sütőben
  • tortillalapra apróra vágott zöldségek, reszelt sajt, ezt csavard össze, és vágd falatnyi nagyságúakra
  • zöldség/gyüminyársak, akár az uzsidobozba
  • mártogatósok, mellé sok finom ropogós zöldség
  • gyümölcs sushi
  • sült csicseriborsó nasinak, fűszerrel akár
  • tésztaszószhoz turmixolj sült répát, sült paprikát, párolt karfiolt
  • iskolás korban: fagyasztott borsócsemege, fagyasztott áfonya, (előtte könnyen félrenyelhető, túl kemény ÉS kerek is)stb.
  • sütőtökpüré tésztaszószhoz adva
  • zöldségek hosszúkásan vágva, fűszerekkel sütve, mozizáshoz
  1. lépés: megismerés (szín, alak, textúra, kategória, illat, stb.)- lásd fent (kapcsolat)

“Csak tedd le, és ne mondj semmit!”: elmélyült legózás alatt, ha egy osztott tányérban ott a Korpovit keksz, friss gyümölcsnyárs, biztosan hozzá fog nyúlni gyermeked. Nem kell felhívni a figyelmet rá, csak letenni elé

Példamutatás: Anya, Apa, te is egyél gyümit, zöldséget! Hagyd, hogy gyermeked megismerje ezeket (paradicsompalánta pl.), járjatok piacra, hagyd megmosni, a konyhában segíteni. A pozitív kapcsolat nagyon fontos, akkor is, ha nem eszi meg őket -még-!

Játék az étellel 

Alapvető, hogy a gyermekek játék útján bátrabbak, motiváltabbak. Az ételek megismerés szintjén a játék alapvető. Tehát nem meg kell kóstolni, hanem attól függően, hol tart az adott étellel:

„Most csináljunk oroszlánfogakat ezzel (–sült édesburgonya–): gyeree, legyenek neked is oroszlánfogaid!” . Itt az édesburgonyát a száján belülre teszi, érezni fogja az ízét.

„Itt ez a dínófigura, nagyon magas. Építsünk olyan magas tornyot, hogy elérje a dínó fejét!” – pl. uborka karikákból.

„Éhesek a kismadarak, építsünk nekik madáretetőt!” ( narancsfél, belsejét kiszeditek, magokkal megtöltitek, és együtt felakasztjátok a fára).

„ÉÉÉs kitört a vulkán!”: főtt rizsből építsetek vulkánt, legyek a ketchup a láva, és jöhetnek a dínók elbújni a brokkoli fák mögé

HA válogat a gyermeked, EZT mindenképp nézd meg.

Összefoglalva ne aggódj! Lesz ilyen nap, és olyan: a fenti ajánlások átlagot adnak csupán. Lehet, hogy gyermeked egyik nap leeszi az eperföldet, és 2 napig semmilyen gyümit nem fogad el. A kiegyensúlyozottság a lényeg!

Ha azt látod, nem megy, kevesebb gyümölcsöt, zöldséget fogyaszt rendszeresen gyermeked, kérd szakember segítségét a tápanyagok pótlása miatt (pl. C-vitamin). Ne kezdd el ezeket önállóan adagolni!

Természetesen egy igazán evészavaros gyermeknél ezeket a játékokat azon a szinten alkalmazzuk, ahol éppen tart az adott étellel.

A szorongást átveszi az öröm, az együtt játszás, mely során a gyermek pozitív élményt szerez az étellel ÉS A szüleivel a játék útján.

Fontos, hogy ezeket a játékokat nem az elfogadott ételeivel, evés közben játsszuk, hanem az el nem fogadottakkal, újdonságokkal.

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.
HOZZÁTÁPLÁLÁS MESTERKURZUS 09.20INFO
+