Barion Pixel

A 1-4 éves kisgyermek táplálása

Az 1-4 éves kisgyermek táplálása

-KOMPLEX ÚTMUTATÓ, dietetikai tanácsadás segédanyag- 

1-4 Évesek táplálása from Kiskanál Kommandó on Vimeo.

.  

Hurrá, elmúlt 1 éves a gyerkőc! Azt gondolhatnánk – és sajnos a gyakorlatban is ezt látom-, hogy ilyenkor már mindent, korlátlanul ehet, mint mi, felnőttek!? 1 éves korig a szülők általában nagyon ügyelnek az egészséges táplálásra, majd jön az ereszd el a hajam.. Én azt gondolom, mindkét véglet kerülendő, és minden családnak, gyermeknek meg kell találnia a saját, tartható, rugalmas étrendjét, persze az orvosi ajánlások figyelembe vételével.

Ez az anyag nagyon hosszú, de nagyon tartalmas. Mentsd el, és nézegesd át, vedd elő, amikor csak kell. Ne feledd, ez nem helyettesíti a tanácsadást, ha probléma van, fordulj hozzám bizalommal, ha pedig gyermekednek tünetei vannak vagy súlyproblémái, a gyermekorvost mielőbb szükséges felkeresni!

.

.

Mi történik a növekedéssel ekkor?

.

Kisgyermekkorban a növekedés némileg lelassul, de a táplálkozás ebből a szempontból továbbra is a legfontosabb befolyásoló tényező. Új korszakba lépnek a kicsik, már biztosan önállóan esznek (nyelnek, rágnak, ülnek, falatot képeznek, csippentenek, stb.) ÉS isznak.

Itt az idő, hogy az anyatejen (melynek ekkor még szerencsés, ha jelen van, ameddig a babának és anyának is igénye szerinti) és a tápszeren (1 éves korig legyen, ha csak nincs valami különösebb indok) kívül a gyermek különféle ételeken keresztül biztosítsa tápanyagigényét!

.

Bejön a képbe az elhízás..

.

„Magyarországon az OECD jelentései szerint Európában a legmagasabb az elhízottak aránya. Gyermekeknél minden 4-5. gyermek érintett lehet. Mára ez már közegészségügyi problémájává vált, nem csupán a gyermeknek rossz. Ahogy az elhízás gyakorisága megnőtt, az elhízással járó társbetegségek gyakorisága is növekedett. Fontos, hogy az elhízott gyermekek mielőbb szakmai segítséget kapjanak.” (forrás, 6O% kedvezmény, érdekességek ITT)

 

A gyermekek elhízásának kialakulásához többféle tényezők járulnak hozzá. Ide tartozik a nem megfelelő ételek és italok rendszeres fogyasztása: például magas cukortartalmú italok, készételek, gyorséttermi ételek fogyasztása, nagy adagok otthon, egyre kevesebb családi étkezés, egyre kevesebb testmozgás (helyette képernyő), rövidebb alvásidők,  stb. A tv-nézés a gyermekkori elhízás kialakulásának egyik legelterjedtebb környezeti hatása.

A genetikai tényezők is szerepet játszanak, és kölcsönhatásba lépnek a környezeti tényezőkkel az elhízás kialakulásához.

Léteznek még endokrin (pl. pajzsmirigy betegségek, kortizolfelesleg, növekedési hormon hiány, stb.) okok, de ezek a gyerekek kb. 1% -ban azonosítottak csupán. Újabb kutatások egyre több bizonyítékot adnak arra nézve, hogy van ún. „anyagcsere-programozás”, amelynek szerepe van az elhízás kialakulásában. Ez a környezeti és táplálkozási hatások miatt a legérzékenyebb, korai időszakban hatással lehet a gyermek elhízásra ill. anyagcsere-betegségre való hajlamára.

 

Mikor elhízott egy gyermek?

.

Két éves kor felett a testtömeg-index (BMI) a túlsúly és az elhízás elfogadott standard mértéke.

Kiszámolása: a test tömege kg-ban elosztva a méterben vett testmagasság négyzetével.

Mivel a gyermekek magassága és súlya növekszik, a gyermekek BMI-normái életkor és nem szerint változnak és a percentiladatokkal vannak összefüggésben.

2-18 éves kor közötti BMI értékelés

 

  • Alultáplált <5. percentilis a gyermek életkora és a neme szerint
  • Normál súly 5. és <85. percentilis között a gyermek életkora és a neme szerint
  • Túlsúly 85 és 95% pct. között a gyermek életkora és a neme szerint
  • Elhízás ≥ 95. pct. százalék a gyermek életkora és a neme szerint

.

A kutatások megerősítik, hogy a csecsemőkorban vagy a korai gyermekkorban fellépő súlygyarapodás és az azt követő elhízás vagy metabolikus szindróma között korai gyermekkorban serdülőkorban vagy felnőttkorban összefüggés van. Néhány tanulmány szerint a szoptatás védőhatású tényező ezzel szemben (sok sok egyéb előnye mellett).

 

Fontos, hogy a túl magas fehérjebevitel az első 2 életévben elősegítheti az elhízást, testsúlygyarapodást (nem feltétlen elzsírosodást!).

Amint a percentilgörbéken akár babádnál, akár kisgyermekednél korához és neméhez képest furcsa eltérést találsz, keress szakembert. Egy gyermeket tilos fogyókúráztatni, ők belenőnek a súlyukba. Azonban a megfelelő tudással, személyre szabott étrenddel és mozgással nagy sikerek érhetőek el.

 

Alultápláltság (malnutríció)

A súlyos alultápláltság elsősorban a korlátozott erőforrásokkal rendelkező országokban jelent problémát. A súlyos alultápláltság ritka nálunk.

Az alultápláltság klinikai altípusokra osztható. Ami fontos, az az ún. marasmus: ilyenkor testzsír-készlet kimerülés és izomtömeg vesztés lép fel. Ez főként a nem megfelelő étrend (nem megfelelő kalóriabevitel, és fehérjebevitel) következménye. Ezt észre fogják venni a státuszvizsgálatokon (mérik: felkar körfogat, Z-score, stb.).

Én egyre többször tapasztalom, hogy a szülők bele tudják ebbe sodorni a gyermeküket, pedig a legjobbat akarják a kicsinek. Félnek, hiszen manapság mindenről hallani, hogy “egészségtelen”: ne adjanak glutént, ne adjanak sok gyümölcsöt, a tej/tejtermék méreg, a szénhidrát rossz, a zsiradék elhízáshoz vezet.. És ha ezt mind betartják, kb. marad a zöldbab (ami meg puffaszthat..). Semmi sem fekete vagy fehér, ennek a korosztálynak kevés kivétellel minden adható már, mértékkel és változatosan. Ha valamit kihagyunk, az abban jelenlévő jellemző tápanyagokat pótolni kell valami mással. Ez nem egy táblázatból megy, hanem szakképzett dietetikussal és ellenőrzésekkel. Nem csak a mennyiség a lényeg, hanem pl. a felszívódásra ható tényezők. Például hiába van egy növényben vas, ha nem igazán szívódik fel jól. Lehet segíteni persze ezen.

Tehát a szülők tudnak alultápláltságot okozni, és amikor helyreállítjuk a gyermek étrendjét, a növekedés üteme megugrik (a kalóriabevitelnek köszönhetően. Szüksége van minden gyereknek megfelelő mennyiségű kalóriára a növekedéshez és a fejlődéshez, és makrotápanyagokra -fehérje, zsír, szénhidrát- is!), behozza a lemaradást. 

Alultápláltságnál sajnos fennáll a kiszáradás veszélye és a másodlagos fertőzések megjelenése. Amint a gyermekednél súlyvesztést tapasztalsz, ne ezt olvasd tovább, hanem keress fel mielőbb gyermekorvost.

.

Testmagasság (túl alacsony, túl magas?)

A hossznövekedés egy komplex folyamat. Meghatározza a genetika, a táplálkozás és a szociális-gazdasági tényezők kölcsönhatása egyaránt. A státuszvizsgálatokon ez mindig ellenőrzésre kerül. A növekedés rendszeres értékelése a gyermekgyógyászati ​​gyakorlat elengedhetetlen része, és magában foglalja a gyermek növekedési mintázatának összehasonlítását az elfogadott normákkal.

Szokatlanul gyors növekedés

 A percentilgörbén látható a szokatlanul gyors növekedés: akkor, ha a gyermek magassága két éves kor és a pubertás kezdete között két fő magassági százalékgörbén felfelé halad.

Szokatlanul gyors növekedésű gyermeknél csontéletkor meghatározás szükséges, főleg, ha a családban egyébként nincs magas termetű. Ez pontosabb becslést ad a gyermek felnőttkori magasságáról, és megmutathatja a késleltetett vagy felgyorsult csontképződést, amely bizonyos endokrin rendellenességekhez kapcsolódhat. Gyors növekedést okozhat: várandóskori cukorbetegség, és néhány szindróma. A szakemberek megnézik azt is, hogy van-e aránytalan növekedés (pl. túl hosszú végtagok a törzshöz képest).

Alacsony a gyermek

Szintén a percentilgörbén láthatod, ha a gyermek magassága (kora és neme pct értékei alapján)  2.3. percentilis alatt van.

Leggyakoribb oka az első 2 életévben genetikai eredetű, azaz ha a családtagok is alacsony termetűek. Általában ez teljesen ártalmatlan, a szakemberek feladata kiszűrni a kóros okokat (pl. gyulladásos bélbetegség, hormonális rendellenesség, Turner-szindróma, stb.). Figyelmeztető jel, ha több percentilisgörbét lefelé keresztez a gyermek magassága/hossza idővel, mindenképp szakember felkeresése ajánlott ekkor.

A fiús szülőket gyakrabban aggasztja ez a probléma. A lányos szülők sokszor ezt nem igazán veszik figyelembe, kevesen járnak utána sajnos.

Tehát a gyermek hossz-, és súlyadatait továbbra is szükséges vezetni, és szakember segítségét kérni a kiértékelésben. Fontos a mérések ideje, körülményei (pl. pelus nélkül/nem cipőben), a mérőeszközök alkalmassága (a babamérleg nem túl jó már ekkor általában..). Ne 1-1 adatból induljunk ki, hanem a születése óta tartó görbéjét, értékeit figyeljük!

.

Mi más történik ekkor a gyermekkel?

Dacreakciók, szeparáció, alvás, beszédfejlődés ITT.

.

Mennyit kellene ennie a gyermeknek?

Jöjjön 2 WHO ábra először is:

  1. Ez a napi ajánlott fehérje bevitel (g/nap)

2. Ez pedig az ajánlott napi kalória bevitel (kcal/nap).

A zsírraeltérő adatokat találni, de fontos, hogy az egészséges zsírok a kisgyermekek étrendjének elengedhetetlen részei, és nem szabad őket túlzottan korlátozni vagy betiltani. Különösen e korosztály számára a zsír és a koleszterin fontos szerepet játszik az agy fejlődésében, a normál idegrendszeri működésben.  A zsír elősegíti bizonyos vitaminok felszívódását (az A, D, E és K vitamin zsírban oldódik, vagyis csak akkor képes felszívódni, ha az ember étrendjében zsír van), a hormonok építőkövei, jóllakottság érzetet ad, és hatalmas energiát szolgáltat, kétszer annyit nagyjából, mint a szénhidrát vagy a fehérje (a zsír 9 g kalóriát, a szénhidrát és a fehérje 4 g kalóriát biztosít). 

A 2 évesnél fiatalabbak számára nem szabad korlátozni a zsírt. Általában a kisgyermekek változatos étrend fogyasztásakor a kalóriák körülbelül egyharmada zsírból származzon. 

Több típusa van, annyit érdemes megjegyezni, hogy a gyermek olyan forrásból jusson hozzá a zsírhoz, ami a leginkább egészséges, pl. halak (omega.3, heti 2x fogyasztva, pl. lazac, tonhal), avokádó, normál tejtermékek (nem light), többféle növényi olaj (olíva-, mogyoró-, recpeolaj pl.), dió (darálva), tojás. A kókuszzsír ne legyen mindennapos gyermekek számára (hiszen túl sok, nagyon jól hasznosuló telített zsír ez, amely rendszeres, napi fogyasztása növelheti a vér koleszterinszintjét és növelheti a szívbetegségek kockázatát- ez nyilván nem a ritka fogyasztásra igaz).

.

Fehérje bevitel:

Fehérje, NAPI ajánlott mennyiség:

1-3 év: 1 g/kg/nap

4-13 év: 0,95 g/kg/nap

Anyatejben: 1-1,3g /100ml

Tápszer: 1,5-1,9g/ml

.

A test minden sejtje fehérjéből áll, ami elengedhetetlenné teszi ezt a fő tápanyagot az egészséges növekedés és fejlődés szempontjából. A fehérje például állati eredetű termékekben található, például tejtermékekben, tojásban, tenger gyümölcseiben és húsokban, illetve nagyon jó források a babfélék, a diófélék, a néhány zöldségféle és a gabonák (eltérő biológiai értékkel, amelyet az esszenciális aminosavtartalmuk határoz meg. A legnagyobb biológiai értéke az állati eredetűeknek van, komplett fehérjéknek is hívjuk őket. A növényi fehérjék inkomplettek, de jól válogatva komplettálhatók, SEGÍTSÉG ITT).

Emlékezzünk: a túl magas fehérjebevitel az első 2 életévben elősegítheti az elhízást, testsúlygyarapodást (nem feltétlen elzsírosodást!). Én a pácienseimnél gyakran látom, hogy a kisgyermeküknek fehérje szeleteket adnak. Ebben az 1 szeletben benne lehet a kisgyermek teljes napi fehérjemennyisége! Plussz egy sor olyan összetevő, amelyek miatt tudjuk, hogy ezek nem alkalmasak a gyermek étrendjének részeként.

A napi fehérjebevitelt könnyű túllőni kisgyermekkorban. (Nyilván egy átlagszám számít, nem egyetlen nap, éppen ezért alább a napi útmutatásban láthatod, mi a kiindulási alap-, pl. 1 db tojás 7 g, egy csésze tehéntej kb 8g, kispohár joghurt kb 5 g, egy evőkanál mogyoróvaj 4 g). Fontos, hogy amennyiben a gyermek valamilyen oknál fogva nem fogyaszt tejfehérjét/állati eredetű fehérjét, szakember segítségét kell kérni, hogy a kieső tápanyagok ne okozzanak gondot. Az is fontos, hogy lehet egy ilyen étrendet biztosítani, a legtöbb szakmai szervezet szerint így is biztosítható a tápanyagigény (minden életkorban), DE szakember segítsége mellett.

.
Szénhidrát bevitel

A szénhidrátok biztosítják az energiát a gyermekek anyagcseréjéhez, növekedéséhez, működésben tartja az agyukat és idegrendszerüket, és fenntartja az általános egészségi állapotukat.

A szénhidrátok a szervezet legfontosabb és könnyen elérhető energiaforrásai. A gyermekek és a felnőttek egészséges étrendjének szükséges részét képezik. A szénhidrátok két fő formája: egyszerű szénhidrátok (vagy egyszerű cukrok, beleértve a fruktózt, a glükózt és a laktózt ), és összetett szénhidrátok (vagy keményítők, olyan élelmiszerekben találhatók, mint keményítőtartalmú zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, rizs, kenyerek és gabonafélék).  Egyes élelmiszerek szénhidrátjai (leginkább az egyszerű cukrot vagy fehér lisztet tartalmazók) könnyen lebomlanak, és gyorsan megemelik a vércukorszintet. A komplex szénhidrátok (amelyek teljes kiőrlésű gabonákban találhatók) viszont lassabban bomlanak le, lehetővé téve a vércukorszint fokozatos emelkedését. A magas vércukorszint-emelkedést okozó élelmiszerekben gazdag étrend növelheti az ember kockázatát olyan egészségügyi problémák kialakulásában, mint a cukorbetegség. 

A cél a változatosság. Én ajánlom ebben a korban különösen a graham-lisztet használni, nincs kesernyés íze, elfogadják a kicsik. Emellett szerepeljen az étrendben barna rizs, bulgur, teljes kiőrlésű és sima pékáru, jó minőségű keksz (pl. Korpovit, vas is van benne!), bab, gyümölcsök, tejtermékek, stb. 

A 2 évesnél idősebb gyermekek egészséges kiegyensúlyozott étrendjének tartalmaznia kell a szénhidrátokból származó kalóriák 50-60% -át. A legfontosabb annak biztosítása, hogy e szénhidrátok többsége jó forrásokból származzon, és hogy a hozzáadott cukor korlátozott legyen.

 

Kalória bevitel

A kisgyermeknek pontos életkoruktól, méretüktől és aktivitási szintjüktől függően naponta körülbelül 1000–1400 kalóriára van szükségük (fenti táblázat segít). Ezt azért nem szoktuk méregetni naponta, nem nehéz összehozni, csak akkor van probléma, ha

  • a szülők rossz tanácsot kapnak. Például kalóriamegvonást alkalmaznak, esetleg bűntudatot éreztetnek a kicsivel 1-1 csokitorta szelet megevése után. 2 véglet, egyiket sem ajánlom. Én rengetegszer látom, hogy kevés kalóriát biztosítanak a szülők a kicsinek, mert azt hiszik, ez elég, vagy ellenkező esetben még mindig szinte csak püréken él a gyermek..
  • a gyermek növekedése valamiért eltér, esetleg egyéb tünetei vannak, érdemes szakember segítségét kérni!

Bízz a saját megítélésedben ÉS a kisgyermek jelzéseiben. A táplálkozás az átlagokról szól, ezért ne ess pánikba (soha), ha nem tökéletesen összeállított minden nap. A lényeg a sokféle tápanyag, sokféle étel, arányok, rendszeresség.

A fiatalabb kisgyermekek (1-2 évesek) valószínűleg nem esznek „mennyiségeket”. Sokszor hallom ezt a kifejezést, ezért: legyenek reális elvárásaink, a gyermek általában nem tud annyit enni, mint Apa! Ha azonban azt látod, hogy gyermeked korlátozza az elfogyasztott ételek mennyiségét, azzal már foglalkozni kell.

 

ESZKÖZÖK az aktuális fejlettséghez igazodva

 A siker alapja, hogy a gyermek étkezése olyan eszközökkel történjen, ami életkorához, fejlettségéhez igazodik. Enélkül számára az evés nem kényelmes és nem jó. 

  1. Etetőszék (RÉSZLETEK ITT)

2. Előeszköz, 2 éves korig nem kell más, hiszen a csukló még nem tud a kanalazó mozgáshoz szükséges mozgást végezni. Ezzel az eszközzel könnyen, hatékonyan fog enni (MI EZ?) , 2 éves kor után IKEA KALAS szuperjó. 

3. Osztott tányér és szilikon tálca.  EZPZ HAPPYMAT (az eredeti, ez biztosan nem tartalmaz semmilyen káros anyagot). Válogatósságon segít, ha az osztott tányér legnagyobb rekeszében olyan étel van, amelyet a gyermek biztosan megeszik. A másik 2-3 rész lehet a “felfedező rész”.

4. Szívószálas kulacs. Nem szelepes! Rajta vagyunk a beszerzésen, de szívószálas legyen, ez fontos. A szívószál ne érjen, csak a gyermek nyelvének hegyéig, legyen puha. Nem ajánlom rendszeresen a csőrös itatót, hiszen “lefogja” a nyelvet. EZT ajánljuk.

5. Rágóka. Egy jó eszköz évekig a gyermek társa lesz, nem a baba rágókára gondolok! A kicsi rágcsálni fog, ez normális. Segíthet egy olyan eszköz, amely használatával az artikuláció, a rágás fejlődik, az állkapocs , a száj körüli izmok erősödik. Én és rengeteg evésterápiás szakember világszerte ERRE esküszünk. 

.

.

NAPI útmutatás (innen, 1-3 év), életkortól, nemtől és aktivitási szinttől függően változhat!

.

Hús 2 × 3–7 ek (kb. 60-120 g)

Hal heti 2×

Tej, tejtermékek  2–3 adag,  2× 2–3 ek,  max. napi 500 ml

  • egyszeri adag: 1–2 dl tej/ 1–1,5 dl kefír / joghurt/ 20–30g sajt/ 50 g túró

Só max. napi 2g

Gyümölcslé max. napi 1–2 dl 100%-os gyümölcslé

Gabona, vassal dúsított gabonakása, gabonafélék kb. 90-120 g (ebből a fele teljes kiőrlésű)

  •             1 adag: 20–45g teljes kiőrlésű kenyérfélék, fél –1 db pékáru (ez NEM a kakaóscsiga, pékáru a kifli is)

Gyümölcs napi 2x 2–4 evőkanál (kb. 100-200 g, 1-1,5 csésze)

Zöldség napi 2× 2–4 evőkanál (kb. 100-200 g, 1-1,5 csésze)

Tojás napi 1 – 2 darab

.

FONTOS TÁPANYAGOK

  1. VAS

A kisgyermekek étrendjében nagyon gyakran hiányzik a vas, amely oxigént szállít a vérben, és ez adja a gyerekek energiáját, befolyással van növekedésükre, tanulási képességeikre, viselkedésükre, hogylétükre. A hiány vashiányos vérszegénységhez vezethet, hiszen vasra van szükség a vörösvértestek előállításához.

12 hónapos kor után a gyerekek vashiánynak van kitéve, mert általában már nem fogyasztanak vassal dúsított tápszereket, és előfordulhat, hogy nem esznek vassal dúsított gabonakészítményeket vagy elegendő egyéb vastartalmú ételt a kieső mennyiség pótlására.

A tehéntejben kevés vas van. A nagymennyiségű szintén veszélyeztetheti a kisgyermeket a vashiány miatt. A sok tehéntejet fogyasztó kisgyermekek kevésbé lesznek éhesek! Sőt, a tej csökkenti a vas felszívódását.

Napi igény

            1-3 éves kor között 7 mg

            4-8 éves kor között 1O mg

Fokozd a vastartalmat gyermeked étrendjében sovány húsokkal, tojással, halakkal, sötét leveles zöldségekkel, babokkal, szárított gyümölcsökkel és vasal dúsított gabonákkal.

A vashiány megelőzéséhez:

  • Korlátozd a gyermek tejfogyasztását (napi 1-2 alkalomra)
  • Tálalj több vasban gazdag ételt (hús, baromfi, hal, tojás, sötét leveles zöldségek, bab, dúsított gabonafélék, bab, tofu)
  • Vasban gazdag ételek tálalásakor C-vitamin mellé  (például paradicsom, brokkoli, frissen facsart narancslé és eper), ezek javítják a vas felszívódását
  • Folytasd a vassal dúsított gabonafélék kínálását, amíg gyermek 2 éves nem lesz (olvasd el az összetevőket, legyen ott a vas! Gabonakásák, vagy ha pürét nem eszik a baba, lehet vele sütni, esetleg kókuszgolyónak megcsinálni).
  • Beszélj szakemberrel, ha aggódsz, hogy gyermeked nem eszik elég kiegyensúlyozottan.  SOHA ne adj gyermekednek vitamint vagy ásványi anyagot, anélkül, hogy ezt előzőleg nem beszélnéd meg az orvossal!!

.

  1. KALCIUM

A kalcium az a szuper tápanyag, amely segít az erős csontok és fogak kialakításában. A legfontosabb most, amikor a gyermek növekszik, hiszen a csontok épülnek. A legjobb kalciumforrás a tehéntej.

Napi igény

  • 1-3 éves gyermek: 700 mg (2-3 adagban)

  • 4-8 éves gyermek:  1000 mg (2-3 adagban)

.

Mi van a tehéntejjel akkor?

Számos, egymásnak ellentmondó tanácsot hallhatunk a tejfogyasztással kapcsolatban. Ezt és EZT a cikket ajánlom, hogy itt ne ezzel menjen el az idő. Friss ajánlás született erről is a gyermekkorra, ITT olvashatod el.

Alapvetően nem kötelező tejet fogyasztani, sőt, semmit nem kötelező, de a kieső tápanyagokat pótolni kell. Ebben segítenek a dietetikusok, hogy személyre szabottan minden ember, gyermek megkapja a szükséges tápanyagokat. Én például ITT vagyok elérhető.

A tej fontos része lehet a kisgyermek étrendjének. Kalciumot és D-vitamint biztosít (ami segíti a kalcium felszívódását) az erős csontok felépítéséhez.

Általában 1-2 éves kor között a gyerekeknek teljes tejet (magas zsírtartalmú, pl. 3,6%) kell inniuk, hogy megkapják a normális növekedéshez és az agy fejlődéséhez szükséges étrendi zsírokat. Ha a túlsúly vagy az elhízás aggodalomra ad okot – vagy ha a családban előfordult elhízás, magas koleszterinszint vagy szívbetegség – beszélj a gyermek kezelőorvosával, hogy csökkentett zsírtartalmú (2%) tej adható-e. 2 éves kor után a legtöbb gyerek válthat alacsony zsírtartalmú (1%) vagy zsírmentes tejre.

Néhány gyerek nem szereti a tejet/tejterméket, vagy nem fogyaszthatja azokat. Vannak más kalciumforrások, például

  • kalciummal dúsított növényi italok (csak olyan gyerek fogyassza rendszeresen, aki valamiért tejfehérjét nem fogyaszthat. Ezt is váltogatva, és ha lehet, NE rizstejet -ezért- )
  • kalciummal dúsított gyümölcslevek (viszont gyümölcslé-mivolta miatt a napi 1-2 dl nem lesz elég kalcium-szempontból, de jobb, mint a semmi)
  • dúsított gabonafélék (pl. keksz)
  • bab
  • sötétzöld zöldségeket, például brokkoli, kelkáposzta
  • mák (NEM mákolaj, ebben nincs kalcium a közhiedelemmel ellentétben!)

 .

3. ROSTOK

Napi igény: 

2 éves korig: 5g/nap, 1-3 év: 19 g/nap, 4-8 év: 25 g/nap

A gyermek életkora plusz 5 – 10 gramm / nap

Ennél több nem feltétlen előnyös, hiszen éppen székrekedést is okozhat a rendszeres, nagyon magas rostbevitel (főleg, ha a folyadék és mozgás mellé nem elegendő). A gyerekeknek is szükségük van rostra. Többféle rost van, a lényeg, hogy az alábbiak szerepeljenek a gyermek étrendjében. Ha rosttartalmat valamiért növelünk, a folyadékbevitelt is szoktuk, és persze a mozgásra is figyelünk kiemelten.

Magas rosttartalmú ételek:

• alma
• avokádó
• barack
• babfélék
• borsó
• brokkoli
• eper
• édesburgonya

• karfiol

• káposzta

•körte

• kukorica

• lencse

• mangó
• paradicsom

• szilva
• sárgarépa
• zabpehely

 .

PREFERENCIÁK

Fogadd el az ételekkel kapcsolatos erős preferenciákat. Hároméves gyermeked lelkesen étkezhet, de nagyon specifikus étel-preferenciái lehetnek. Egyes szokások napról napra változhatnak (azaz egyszer elfogadja, egyszer nem).

Bármennyire is irritáló ez a viselkedés, nagyon jellemző egy hároméves gyermekre.  Továbbra is kínálj különféle egészséges ételeket, és hagyd, hogy gyermeked kiválassza, melyiket és mennyit fog belőle enni. Bátorítsd, de ne erőltesd az új ételek kipróbálását. Kínálj nagyon kis mennyiségű új ételt a gyermek számára, hogy megkóstolja („kalandfalat”), más, már megkedvelt, elfogadott ételekkel együtt. Ne számíts arra, hogy megeszik egy teljes adag ismeretlen ételt. Minden étkezésnél kínálj tápláló ételválasztékot (azaz az újdonság mellett legyen ott a biztonságos zóna, az osztott tányér legnagyobb részében olyan étel, amelyet tuti elfogad).

Miután egészséges lehetőségeket kínáltál, hagyd, hogy ő döntse el, mennyit eszik.

Az ételek elfogadása akár 15-20 ismételt expozíciót is igényelhet.

.

KOMMUNIKÁCIÓ

Kapcsold ki a tévét – főleg étkezéskor. A képernyőnézés nagy kihívást jelenthet hároméves gyermeked táplálkozásának szempontjából. A kisgyerekeket könnyen befolyásolhatják az egészségtelen ételek, például a cukros gabonafélék, a gyorsételek és az édességek hirdetése. Nem kell még kisgyermekednek megcímkézni az ételeket, “jó” és “rossz”, egészséges vagy egészségtelen szerint. Legyen az étrend változatos és kiegyensúlyozott.

Hasznos, ha “mágikus szavakat” használsz, jelzőket, amelyek segíthetnek, hogy a gyermeked elfogadja az ételt. Pl. Roppanós, extraédes paradicsom. Borjúpörkölt helyett Szuperhős-szaftos tészta.

.

KÖZÖSSÉG

A legtöbb szülőben kétségek támadnak a közösségbe adás előtt: vajon mit fog a gyermek enni? A közétkeztetésnél szigorú rendeletnek kell az étrendnek megfelelnie. De valószínű más lesz a gyermeked számára, mint az otthoni étrend.

TIPP: Kérd el az étlapot pár hónappal a közösségbe adás előtt. Nézd át, és készülj fel. Mutass meg a gyermekednek ételeket, alapanyagokat az ovis/bölcsis étlapról. Otthon készítsd el, és magyarázd el neki, hogy „ez egy igazi finom ovis ebéd”. Ha még a közösségbe járás előtt megismerteted vele az ott jellemző ételeket, kisebb rá az esély hogy nem fogja elfogadni.

A neofóbia és a válogatós korszak normál időszakában kezdődik a közösségbe járás. Emiatt a gyermek fél az újdonságoktól. Egyébként is új lesz neki minden: új emberek, illatok, helyek, helyzetek, gyerekek, elvárások, feladatok, stb. Legalább az étel legyen számára ismerős.

Tudom, anyaként nehéz elfogadni ezt, kicsit úgy érezzük, mintha a gyermek ilyenkor „kicsúszna a kezünkből”. Az étkezéseit, étrendjét már nem teljesen mi irányítjuk. Érdekesség, hogy az ovis közétkeztetés a napi háromszori étkezés esetén az energiaszükséglet 65%-át kell, hogy fedezze gyermeked számára (napi 1 főétkezés, 2 kisétkezés). A bölcsődei étkeztetés esetén az előírt napi energiaszükséglet 75%-át napi két fő- és két kisétkezéssel fedezi.

Igen, otthon már nem sok marad, 35% illetve 25% ha csak a számokat nézzük.

Sokan úgy érezhetik, hogy eddig finom, egészséges ételeket kapott a gyermekük, majd a közösségben jön a „fekete leves”. Nos, ez nem így van. A gyermek teljesen normális, hogy megismer majd új ételeket és ízeket. Készülj fel, az is lehet hogy olyat fog megszeretni és kívánni, amit te sosem adnál neki. Ilyen esetben hagyd meg neki a szabad döntés jogát: az ő ízlése. Ha neki ízlik, ne szidd le, hogy „hogy voltál képes ezt megenni!?”. Egyszerűen azt kérdezd: „milyen íze volt? Tudnál valamihez hasonlítani? Örülök, hogy ilyen ügyes voltál és megkóstoltad.”

Otthon azért kompenzálhatsz, ha szükséges. Mindig fotózd le vagy kérd el a havi étlapot előre, és így láthatod: ha aznap borsófőzelék volt, te vacsorára már ne borsós étellel készülj.

Sokaknál az válik be, hogy a gyermek otthon is reggelizik: olyat, amit szeret. Sok válogatós gyermek szülőjének legnagyobb rémálma, hogy a közösségben a gyermek semmit nem fog enni. Ez könnyen megtörténhet, de van pár tippem:

-beszéld meg az ovis/bölcsis vezetőkkel és gondozókkal, hogy gyermeked nem eszik jól. Kérd meg őket, hogy véletlen se kényszerítsék, zsarolják, hiszen te sem teszed. Ehelyett legalább mindig legyen egy egyszerű alternatíva, ami kéznél van és gyermeked megeszi: jellemzően ilyen szokott lenni a kifli/zsemle. Ne hagyják éhesen.

-bízz abban, hogy a gyermekközösség ereje nagy. Ha a gyermeked látja, hogy a többiek megeszik az ételt, egy idő múlva talán megkóstolja. Ha mégsem, és ez a probléma hetekig, hónapokig fennáll, keress meg táplálási zavarokhoz értő szakembert.

-reggeliztesd meg otthon, és mikor hazahozod, olyan ételt adj neki, amelyet szeret és tápláló is.

-ha az étrendet nem találod megfelelőnek, beszélj az intézményvezetővel, hogyan lehetne változtatni. Például sok helyen van lehetőség plussz gyümölcsöt, zöldséget vagy csomagolt árut bevinni a csoportnak (a szülők elosztják egymás között ezt a feladatot).

Fontos még a víz. Gyakran kezdődik a székrekedés közösségbe adáskor. Ennek egyik oka nyilvánvalóan lelki eredetű, de nem kizárólag. Előfordulhat, hogy nincs folyamatosan vízivásra lehetőség, csak étkezések alkalmával. Ez nem jó. A közösségben is jó, ha egész nap elérhető a gyerekek számára a víz. A gondozók szempontjából ez tudom, nehéz, de megoldható és megoldandó feladat.

 .

ÉTKEZÉSI RENDSZER

         napi 5 étkezés: 3 fő, 2 kis (snack), azaz reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora

       

Az étkezések kb. 2,5- 3 óránként következnek, köztük a konyha “ZÁRVA VAN”. Amikor a konyha nyitva, lehet enni. Jó, ha egyedül tud a székébe felülni, leszállni, és elmenni, ha befejezte. Nem kell otthon megvárni a többieket, ha hamarabb befejezte az evést, ez nem elvárható egy kisgyermektől. Amikor a konyha zárva van, mást csinálunk: játszunk, sétálunk, alszunk, stb.

Példa:

7.OO felkelés (+összebújás, szopi esetleg)

8.OO reggeli (pl. gofri+ natúr sárgabarack lekvár, frissen facsart narancslé)

8.3O-1O.3O  játék

1O.3O tízórai (pl. joghurt+ barack+Korpovit keksz)

1O.45-12.15 séta , ebéd előkészítése (segíthet a kicsi!!)

12.3o ebéd (jó, ha általában 1 fogás. pl.: házi halrudacska, mártogatósnak Shrek- zöldborsópüré, sült édesburgonya gerezdek)

13.OO-14.3O alvás (szopi esetleg)

15.OO uszonna (pl. házi nyuzsimuffin-répás-fahéjjas, Kék-smoothie- azaz áfonyás)

15.3O-18.OO séta/apa hazaér, játék/ stb.

18.3o/19.OO családi vacsora (pl. házi melegszendvics, graham toast+cs.mell sonka+gouda sajt+kukorica, mártogatósnak házi ketchup, friss uborka/paradicsom)

19.3O fürdés

2O.OO lefekvés, meseolvasás (nagyon fontos!:) , szopi esetleg)

közben korlátanul: víz

.

.

KERÜLENDŐ állagok: a nagyon kemény dolgokkal (pl. nyers répa, alma, dió, mandula) legalább 2 éves korig várjunk. Tudom, rengeteg baba eszi ezeket korábban gond nélkül, de sajnos többen kórházba is kerülnek miatta, ugyanis ha félrenyeli, a kemény falat lejuthat a tüdőbe is, gondot okozva. Könnyebb ezeket félrenyelni, csökkentsük ennek valószínűségét úgy, hogy adjuk ezeket, de a megfelelő állagban (pl. darált dió, hajrá beigli!)

KERÜLENDŐ formák: érme alak keresztmetszetben (pl. virsli karika, szőlő félbevágva vagy egészben), nagy húsdarab, kemény állag (pl. nyers répa, POPCORN!) , ragadós állag (pl. mogyoróvaj). Amíg a baba nem rágja jól a puha finger foodokat, ne adjunk neki kekszet se! A keksz külön kategória, ugyanis az a szájban a harapás hatására apró darabokra esik szét.

VÁLOGATÁS

A kisgyermekkor teljesen normális fázisa a válogatós korszak. Ez általában 1,5-3 éves kor között fordul elő és pár hétig tart. Pár hétig: akkor, ha a szülők és a környezet, a család nem görcsöl rá. Nem jó megoldás a kényszerítés, zsarolás, büntetés és a jutalmazás sem. Úgy tűnhet, hogy ideig-óráig működik, de hosszútávon rengeteg káros hatása van: a gyermek azt tanulja meg, hogy el kell nyomni az érzéseit, és mindent meg kell enni ami a tányéron van. Így felülírjuk a fiziológiai szükségleteit, és ha ez időről időre ismétlődik, nem érzi majd, mikor is van jól lakva és mikor éhes.

A válogatós gyermeket a kontrolltartás vezérelheti. Kíváncsi arra: „anya vajon mit fog tenni, ha nem kérem?” „Én most ezt nem kívánom, nem kérem”- gondolja ő. A lényeg, hogy akaratlagos viselkedés. Egyszer meg akarja enni, máskor nem, pár hét múlva újra igen.

Ezzel szemben vannak evészavaros gyermekek. Az ARFID (akut korlátozó/elkerülő táplálékbeviteli zavar) kisgyermek/csecsemőkorban kezdődő evészavar. A félelem vezérli ezeket a gyerekeket. A gyermek elutasít ételcsoportokat jellemző tulajdonságai (roppanós, folyékony, hideg, nyálkás, stb.) vagy korábbi rossz tapasztalatai (hányás/öklendezés/reflux/stb.) miatt. Például egyáltalán nem eszi zöldségeket, vagy egyáltalán nem eszik piros ételeket. Az is előfordulhat, hogy mennyiségeket korlátoz. Úgy érzi, hogy ha tele lesz a pocakja, az neki rossz. Meg fog történni valami rossz dolog, amit ő ehhez köt és ezért fél. Több alváltozata ismert, de egy jó evészavarokhoz értő szakember csapatban dolgozva segíthet. A pszichoedukáció az első és legfontosabb lépés, plussz az étrend átnézése. Kezelése attól függ, hogy a gyermek milyen állapotban van.

Vannak az ún. regulációs zavarok, ezzel korábbi fejezetekben foglalkoztunk már.

A PFD (gyermekgyógyászati táplálási rendellenesség/zavar) a szájon át történő bevitel károsodását jelenti életkortól függetlenül, nem megfelelő orvosi, táplálkozási, táplálkozási készséggel és / vagy pszichoszociális zavarral jár együtt. Akkor nevezhető ennek a zavar, ha 2 hétnél tovább tart.  Sokszor jár vele együtt alultápláltság.

Az evés a legösszetettebb és fizikailag legigényesebb feladat, amelyet egy kisbaba teljesít az élete első heteiben, sőt akár hónapjaiban is. Egyetlen nyelés 26 izom és 6 ideg használatát igényli, amelyek tökéletesen harmóniában kell, hogy működnek ahhoz, hogy az ételt és a folyadékot a testben megfelelően továbbítsák. Ha egy vagy több darab a hiányzik ebből a táplálkozási puzzle-ből, máris gond keletkezhet. A PFD nagyon sok gyermeket érint.  A nem tipikusan fejlődő gyermekek akár 8O%-nál jelen lehet. Ezeknek a gyermekeknek az összes étkezés fájdalmas, ijesztő vagy úgy érezhetik, megugorhatatlan akadály számukra. Ez a zavar akadályozhatja a fejlődést, a növekedést és az általános jólétet.

A kezelésében a team-munka működik: gyermekgyógyászok, dietetikus, pszichológus, logopédus, gyógypedagógus, stb.

Szakembert keresni, red flags, ha a gyermek:

  • irritábilis/feldúlt/fél/retteg/szomorú/sír/furcsa evés közben rendszeresen,
  • 3O p-nél tovább tart 1-1 étkezés
  • problémát okoz rendszeresen az evés
  • tünete van
  • nem úgy növekszik
  • öklendezik, félrenyel, hány rendszeresen
  • emésztése változik
  • a válogatás megelőzésére, kezelésére

Említsük meg még a mozgást is, hiszen nagyon fontos már ebben az életkorban is. És persze a példamutatást se felejtsük el: a gyermekünk a mi családunkba született, ha neki tilos nasizni ebéd előtt, mi se tegyük! Ha neki nem lehet mesét nézni ebéd közben, mi se a telefont nyomkodjuk. Rengeteget tanulnak ebben az életkorban a környezetüktől, ezért törekedjünk arra, hogy ez egy pozítív, követendő példa legyen, ne rigid, nagyon szigorú és stresszes.

___

Hivatkozások:

Kiskanál Kommandó cikkek

uptodate.com

https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0004/98302/WS_115_2000FE.pdf?ua=1

https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0004/98302/WS_115_2000FE.pdf?ua=1

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.