Beérett a szőlő, amely nagyon kedvelt csemege a gyerkőcök körében is. Jó ötletnek tűnhet megkínálni a babát, de sajnos ha nem megfelelően vágod fel, nagy baj lehet belőle. Ki lehet kerülni a bajt, elárulom, hogyan.
MIKORTÓL adható a babának a szőlő?
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete által ajánlott Hozzátáplálási Kisokosunk táblázatából (KLIKK) tudhatod, hogy kb. 9-1O hós korú babáknak már bevezethető. Az alábbi cikkből megtudhatod, hogyan tudod biztonságosabbá tenni a szőlőevést, így a vitamindús gyümölcsöt a gyerkőc is fogyaszthatja. Ha egyébként szezon van, a gyerek pocija nem érzékeny, és elég érett az evése, lehet vele hamarabb próbálkozni.
.
MI a szőlő veszélye?
A félrenyelés a három év alattiak körében gyakoribb jelenség, ezért különösen komolyan kell venni a problémát. Az élelmiszerekkel kapcsolatos fulladásos halálokoknak a szőlő az egyik leggyakoribb oka a gyermekek körében.
Gyakori hír a médiában, hogy a kisgyermekek félrenyelnek, és sajnos előfordul tragédia is. Ez történt egy 17 hónapos kisfiúval is az Egyesült Királyságban, aki egy családi vacsora alkalmával fuldokolni kezdett a szőlőtől. A szülei próbálták megmenteni, de sajnos nem jártak sikerrel. Az eset megelőzhető lett volna. Vagy sajnos Peti harca is egy félrenyelt szőlő miatt kezdődött (így).
Nem magával a szőlővel van a gond, hanem az alakjával.
A kisgyermekek légcsövének átmérője kb. egy szívószál átmérőjével egyezik meg. Ha megnézzük az alábbi ábrát, látható mi a baj pl. a kerek/kör-alakú átmérővel rendelkező/pénzérme alakú ételekkel/tárgyakkal (teljesen kitöltheti a gyermek légcsövét, levegő se ki-se be).
Mi történik félrenyeléskor?
Félrenyeléskor tárgy/étel (idegentest) kerül a légutakba (emlékszel, ez elég szűk!), és itt elzáródást okozhat. Normál esetben a gyermek elkezd köhögni (és vagy öklendezni), és távozik a falat. Rosszabb esetben beakad, és be kell avatkoznod:
- ha hangosan, erőteljesen köhög a gyermek, sír, akkor képes lélegezni, tehát éber: biztasd további köhögésre. Ilyenkor nem tanácsos a hátát függőleges helyzetben ütögetned, mert ellene dolgozol, hogy a falatot felfele kiköhögje. Azonban, ha nem javul a helyzet rövid idő után, hívj mentőt (112-es számot tárcsázd).
- ha a gyermek erőtlenül köhög, vagy nem tud köhögni, kezdd el a segítségnyújtást:
.
Hogy mit tegyél ezután?
Fontos, hogy még a baj bekövetkezése előtt elsajátítsd az újraélesztési, légúti idegentest eltávolításának módszerét (fenti), attól függően, milyen idős a gyermeked: 1 év alatti, vagy 1 év feletti. Tanácsos ezeket egy szakembertől elsajátítani.
Ingyenes elsősegélynyújtó tanfolyamokat szerveznek országszerte a Magyar Gyermekmentő Alapítvány gyermekmentő szakemberei (információk: katt IDE)!
Milyen ételek veszélyesek a babádra, 4 éves kor alatti gyermekedre félrenyelés szempontjából?
- LISTÁT itt találsz a könnyen félrenyelhető ételekről
- Egészben, félbevágva, körcikkekre vágva nem ajánlott: szőlő, bébiparadicsom, borsó, bogyós gyümölcsök, olajbogyó, áfonya, virsli
- DE: MINDEGYIK oké lehet negyedelve/hosszában félbevágva biztonsággal, amennyiben a gyermek nem diagnosztizáltan allergiás rájuk, és már érett a darabos táplálásra (alapvető, hogy jól ül. ÍGY ül jól egy gyerek: nézd meg) !
- Keménysége miatt (is) kerülendő: cukorka, popcorn, chips
- Egészben, kis darabokban (pl. durvára törve) kerülendő: olajos magvak, mák, dió, mandula, kesudió, stb.
- DE: krémes állagúvá alakítva adhatóak, amennyiben a gyermek nem diagnosztizáltan allergiás rájuk!
- Kerülendő még:
- ragacsos állaga miatt: rágógumi, pillecukor
- keménysége miatt: nyers alma, nyers répa, retek
- DE: reszelve pl. adható, amennyiben a gyermek nem diagnosztizáltan allergiás rájuk
Nem elég az alapanyagokra, ételekre figyelned, fontos még betartanod néhány gyakorlati tanácsot, hogy minimalizálhasd a félrenyelés kockázatát:
-Étkezés közben figyelj a gyermekedre, ne hagyd magára!
-Az étkezés ülve történjen, semmiképp ne fekve, futkosás közben, séta közben, nevetés, beszéd közben. Ügyelj arra is, hogy gyermeked ne habzsoljon: ne siettesd!
-Ha kisebb tárgyakkal játszik, ne hagyd magára! Célszerű az olyan tárgyakat, amelyek veszélyesek számára, elzárva tartani (pl. gombelem, gomb, mosókapszula, fülbevaló, olyan játékok, melyekről kisebb darabok eshetnek le)!
Tehát ahhoz, hogy csökkentsd a babádnál a félrenyelés kockázatát, 3 tanácsot szükséges megfogadnod:
- Készülj fel, mit kell tenned vészhelyzet esetén!
- Gyermekednek korának és fejlettségének megfelelő alakú/keménységű/méretű ételeket kínálj! Pl. adhatsz szőlőt nyugodtan, hiszen egy értékes gyümölcsről van szó: könnyen emészthető, enyhe hashajtó tulajdonságú, tele van antioxidánsokkal, sőt, összefüggésbe hozták az idegsejtek védelmével és az agy “egészségesen” tartásával is! – de megfelelően készítsd elő.
- Ne hagyd magára gyermekedet, és teremtsd meg a megfelelő étkezési körülményeket!
Ha szeretnél még többet tudni, és gyermekedet biztonságosan táplálálni, írtunk neked egy szuper, aktualizált nemzetközi irányelveket, ajánlásokat tartalmazó könyvet. Ennek segítségével hazai szakemberekként megfogjuk a kezedet, és kivezetünk a tévinformációk dzsungeléből.
Megtudhatod,
-hogyan csökkentheted egy sor betegség, allergia kialakulásának esélyét gyermekednél (magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség, stb.)
-mit kell tenned a gyakori tünetek esetén (reflux, hányás, fogfájás, hasmenés, stb.)
-hogyan használd a népszerű készítményeket (multivitaminok, fájdalomcsillapítók, gyógynövények, stb.)
-milyen lelki háttere van a hozzátáplálásnak (válogatósság, diéták, egész életre kiható étkezési szokások, stb.)
-hogyan lehet egyszerűen, gyorsan, finomat főzni az egész család számára (egészen 6 hónapos kortól)
Gyakorlati hozzátáplálásban is adunk segítséget, darabos ételek bevezetésében, allergének biztonságos szakmai bevezetésében, tejallergia esetén tévinfók nélkül, receptekben, válogatósságban, ajánlott termékekben: ezek ITT találhatók.
__
Köszönöm, ha megosztod ezt a cikket, így segítve a szülőtársaidat, hogy miként lehet a szőlőt biztonságosan előkészíteni babájuk számára! 🙂
Forrás:
-Harris CS, Baker SP, Smith GA, Harris RM, Childhood asphyxiation by food: a national analysis and overview. JAMA. 1984;251(17):2231–2235
-Child and Youth Mortality Review Committee, Te Ropu-Aroake Auau Mate o te Hunga Tamariki, Taiohi. 2013. Special Report: Unintentional suffocation, foreign body inhalation and strangulation. https://www.hqsc.govt.nz/assets/CYMRC/Publications/CMYRC-special-report-March-2013.pdf
-Phytother Res. 2016 Sep;30(9):1392-403. doi: 10.1002/ptr.5644. Epub 2016 May 16.. Review of the Pharmacological Effects of Vitis vinifera (Grape) and its Bioactive Constituents: An Update.