Minden szülő aggódik a gyermeke intézményes evésén. Milyen ételek lesznek? Etetni fogják? Erőltetik? És ha nem akar enni, éhes marad? Hamarabb hazaküldik? Csúfolják? Nagy változás ez egy családnak, de sajnos az evésen, a tápláltsági állapoton, sőt, a családi békén ronthat is.
A Kiskanál Kommandó Gyermektáplálási Központ szülői és szakemberei történetein, tanácsain keresztül lássuk, mi segíthet és mi nem!
“Akkoriban (immár 2 éve) jobban izgultam Gréti miatt, mint előtte bármikor.. Itt az ovi, a szülői, és nem értik, amit mondok: a lányom TÉNYLEG nem eszik, tudtam, hogy NEM fog enni. Jöttek a szokásosak: majd itt eszik, ez segít, a közösség! Nem tudtam, mit tegyek. Elkezdődött az ovi, és Gréti állandóan sírt. Nem akart bemenni, mikor meg mentem érte, hisztis volt állandóan. Pár hét múlva a gondozók azt ajánlották, inkább ne aludjon bent, mert nem eszik. Én ezt nem tudtam megoldani, dolgoznom kellett! A gyerekem 2 évig üres kenyéren és tésztán élt az oviban (amikor volt), nem vihettem be enni. Ekkor kerültem a csapathoz, ma már tudom, hogy ez nem válogatósság, hanem ARFID zavar, evészavar, jelenleg kezelik Grétit a kommandónál, elkezdett kóstolgatni!”
Mi tudjuk szakemberként, és szülőként is, mennyire gyakori a fenti eset. A kislánynál ARFID evészavart diagnosztizáltunk, ami több, mint a válogatósság. Nem segít a társas modell, nem segít, mit esznek körülötte, ez a gyermek ezért nem fog elkezdeni enni. Súlyos alultápláltság lehet az éhezés következménye, tápanyaghiány. Éppen ezért a terápiát megkezdtük, és felvettük az ovival a kapcsolatot, a szülőket pedig edukáltuk.
GYANÚ 1.
NEM SIMA válogatósság!
Ha az alábbiak egyike is igaz, fordulj szakemberhez!
- A gyermeked ételcsoportokat utasít el (pl. zöldségek/ főtt ételek),
- állandóságra törekszik (pl. márkák/elkészítési mód),
- súlyproblémája van (akár túlsúly, akár vékony),
- tünetei vannak (pl. hasfájás, székrekedés, öklendezés, stb.),
- nem lehet mellette olyat enni, amit nem szeret (zavarja a szag/látvány),
- motiválásra sem hajlandó kóstolni (sír/kiborul miatta),
- nem érdekli az evés, elkerüli a kóstolást.
_____________________________
“Rettegtem, hogy a 2 éves babám hogy fog enni a bölcsiben hiszen itthon etettem mindig! Nem akart, csak mesével enni, és őszintén, megszoktuk és nem nagyon próbálkoztunk. Ráadásul tejérzékeny. De vissza kellett mennem dolgozni, így maradt a bölcsi. Ahol előre kikötötték, hogy nincs igazolásunk, menjünk orvoshoz ha tejmentes menü kell, és itt bizony egyedül fog enni idővel.
A Központba kerülve, bölcsi előtt 2 hónappal Rebeka lett az esetmenedzserünk, aki gyanút fogott: kell ez a diéta? Elmondta, hogy nincs kivizsgálva normálisan a kisfiam, elküldött ezért allergológushoz, tüneti naplóval és javaslattal. A doki megcsinálta a spec tesztet, visszaterheltük a gyereket, és SEMMI baja nem volt! Már ezért megérte, én azt hittem, nekem azt mondták, hogy ekcémás és nem ehet tejeset.. A bölcsiben szerencsére elkezdett önállóan enni, a központban az én etetési stílusomon dolgozunk, lassan elhiszem, hogy már nem baba! 😀 “
Minden nap jön olyan eset, akit teljesen feleslegesen diétáztatnak. Akit nem terheltek jól vissza, vagy egyáltalán nem terheltek, és évek óta a diétán maradtak. Főleg egy olyan tünettel, amire csak súlyos esetben diétáztatnak a mai, modern elvek szerint. A gyermek a felesleges diéta miatt fenti esetben kalcium és fehérjehiányos alultáplált volt. Megoldottuk csapatban, szépen megindult a növekedése. Anyát is segítjük, hiszen 2 évesen már a jó evési pozícióban, önállóan kellene ennie a kisfiúnak. Anyának önbizalom és tudás, támogatás kell.
GYANÚ 2.
Életkornak megfelelően eszik?
Ellenőrizd azt, hogy gyermeked életkorban megfelelően eszik-e, mert bizony az intézményben (elvileg) ezek alapján foglalkoznak, törődnek majd vele.
Ha bármilyen lelki problémára gyanakszol, ahol te, mint szülő megerősítést szeretnél, keress minket bátran! Allegológushoz fordulj, ha évek óta tartó diéta van a gyermekednél!
A Központunkban a gyermek evéstechnikáját is tudjuk ellenőrizni: hogyan fog, rág? Öklendezik? Jól mozog a szája? Segítünk ITT.
_____________________________
“Mindig is egészségesen étkeztünk. Figyeltem arra, hogy a lányom a legjobbat kapja, ellenőrzött minőségben, ha lehet házi termékkel. Rengeteg időt és pénzt öltem ebbe, és akkor jött a fekete leves (szó szerint :DD ), az ovi. Turista felvágott, ömlesztett sajt, főzeléktengerek, 25% gyümölcslé, tea.. Pánikoltam, és sajnos a gyermekem előtt. Csodák csodájára őt ez nem érdekelte, elkezdett enni az oviban. Nekem van ezzel dolgom!”
Sajnos nem nyúlhat el a kezünk szülőként, nem lehet és nem kell mindent kontrollálnunk. Nem is tudunk, gyakran nem is intézményfüggő a minőség mértéke. Tudni kell, hogy dietetikus szakember a szabályok szerint csak akkor kötelező egy intézménynél, ha speciális menü van (csak ahhoz). Azaz NEM biztos, hogy dietetikus látta az étlapot, és így is meg tud felelni a rendeleteknek – lehet nagyon jó és nagyon rossz is.
Erről ITT: (OVIS ) (BÖLCSIS) tudsz infót szerezni, amit ha észreveszel, érdemes jelezni az intézménynek, hiszen ők is segíteni akarnak!
GYANÚ 3.
Szülői stressz
Otthon kompenzáljunk, hétvégén, szünetben és délután/este, és ne feledjünk: egyik étel sem rossz! A lényeg a mértékletesség és változatosság. A minőség nagyon fontos, de a gyermek lelki egészsége még fontosabb, nem kompetens ő még úgy kezelni az ételeket hogy “éhes vagyok, de ez anya szerint rossz, inkább nem eszem meg!”- ez károsan hatna az ovis viselkedésére, nem elvárható.
Ha nem tudod ezt elengedni, nem tudsz belegondolni sem ebbe, segítünk, várunk! 🙂
______________
Tuti tippek a bölcsi/ ovikezdéshez:
- Készülj fel előre nyáron: kérd ki az őszi étlapot. Nézd meg az ételeket, és készítsd el őket/vásárold meg őket. Legalább ismeretlenek ne legyenek a gyermekednek
- Ha evészavar, válogatósság a gyanú, gyere hozzánk, vizsgáljuk ki, hogy károkat ne okozzon a gyermeked számára az intézményes (nem) evés
- ha bármilyen tünete van, fennálló és nem gyakran ellenőrzött diéta, vizsgáltasd felül! Allergológus, ha allergiatünet, gasztroenterológus ha pocak/emésztési gond
- megfelelő, életkori ételek, eszközök és technika, ülés: kulcsfontosságú minden, a gyermek adott életkornak megfelelően kezelhető legyen a kezdésre. Ha ez nem így van, segítünk, kérd szakember segítéségét!
- evésproblémák: ledobálja az ételt, nem eszik önállóan, öklendezik, nem növekszik megfelelően, válogat: mind szakember segítségét igényelhetik!
Számtalan trükk van, hogy
– otthon kompenzáld az intézményes ételeket,
– gyermeked a bölcsis/ovis evésnél biztonságban érezze magát, az ételeket is biztonságosnak, ismerősnek lássa, ezzel ne kelljen küzdenie,
– az intézmény hogyan tudja jobbá, egészségesebbé tenni a menüt,- hogyan kéne kinéznie a menünek, és a szülő mit tegyen, ha az nem pont olyan (miért lehet ez?)
A 2 webinárt ezért szervezzük, várunk szeretettel, ha szakemberrel szeretnél felkészülni:
És a türelem. Ne feledd, 6-8 hét kell az intézmény elkezdése után, hogy gyermeked evésében is megszokottá váljon a bölcsi/ovi. Addig lehetnek fennakadások. Kedvesen, határozottan kommunikáld a dolgozók felé, hogy mit csináljanak, ha.. (“erőltetni nem szeretném az evést számára!” / “nem szereti a sok szaftot!” stb.). Ismerkedés fázisa 🙂 . Ha ezután is gond van, szintén várunk!
Várunk szeretettel!
mi van az ételben?
Megrázó kép ez a patkányos szendvics, sokak szerint undorító, visszataszító, és az biztos, hogy egészségtelen és káros.
Na, a többi étel nem ilyen.
A bölcsis étel és az ovis étel nem ilyen.
Ilyet nem fognak a gyerekednek adni, ezért valójában nincs mitől rettegned. És gyermekednek sem kellene emiatt rettegnie.
Az lehet, hogy olyan ételek lesznek, amit nem ismer.
Az lehet, hogy elutasítja majd.
Az is valószínű, hogy új evési szabályok lesznek. Új kínáló személyek, társashelyzetek, expozíciós szituáció minden nap 3-4x.
2 lehetőség van.
– Vagy azt sugallod a gyereknek, hogy mellette vagy, megérted, támogatod, de legyen bátor és bízzon a gondozó nénikben, és egyen, ami tetszik (amennyit szeretne).
– Vagy afelé hangolod, hogy az étel, amit elé tesznek szemét, undorító, féljen csak. A gyereknek ez így jöhet le, azaz neki ott rosszat akarnak, nincs biztonságban?
Számtalan trükk van, hogy
– otthon kompenzáld az intézményes ételeket,
– gyermeked a bölcsis/ovis evésnél biztonságban érezze magát, az ételeket is biztonságosnak, ismerősnek lássa, ezzel ne kelljen küzdenie,
– az intézmény hogyan tudja jobbá, egészségesebbé tenni a menüt,- hogyan kéne kinéznie a menünek, és a szülő mit tegyen, ha az nem pont olyan (miért lehet ez?)
Nem a gyerek feladata eldönteni pár évesen, hogy milyen minőségű az étel, amit kínálnak számára. Ő csak azt látja, hogy érdekes vagy nem, milyen a színe, társai mit csinálnak, milyen az alakja, stb. Itt kell eldöntenie, hogy kér vagy nem.
Nem ismeri, nem kell ismernie az összetevőt, tápanyagértékeit. Neki ez túl nagy teher, így ezt nem javasoljuk kommunikálni a füle hallatára.
Amellett nem kell belenyugodni abba, hogy a minőség nem jó. Vannak lehetőségek. Mivel a beszoktatásnál, az új szokások, rendszer megszokásához 6-8 hét kell, bőven van lehetőség lépni, akár évközben is: