Barion Pixel

Húsvéti Hozzátáplálás: kerülendő és ajánlott ételek listája szakembertől

Fejtörést okozhat a húsvéti asztalnál ülő baba: mit ehet és mit nem? Sonka, tojás, kalács, csokitojás, retek? Szakember segít eligazodni az ünnepi finomságok biztonságossága terén.

.

Elvárások helyett

Kezdjük is azzal, hogy szuper, ha reálisak az elvárásaink. Nem minden baba szereti a vendégségből vendégségbe járást, főleg, ha felborul a napirendjük és nyűgösek lesznek. A hosszú ebédeket, reggeliket is jobb egyelőre rövidebbre fogni babánk számára.

10-15 percél tovább általában nem bírják nyugisan ülve, és figyelni kell az ingerek, változások mennyiségére is. Szülőként ezeket a jeleket láthatod, és ekkor nyugodtan, bátran vonulj vele félre aludni, pihenni, vagy csak nyugizni.

.Az sem feltétlen biztos, hogy egy kisbaba (ha már jár is) odáig lesz a locsolkodásért, és a tojáskeresésért. 🙂

Az ételek is lehetnek újak neki, így lehet, hogy visszautasítja őket, ezért hozz magaddal mindig vendégségbe olyan ételeket, amelyeket szeret!

Ettől függetlenül biztosan örömteli lehet ez az időszak, amikor saját húsvéti szokásokat alakítotok ki a családban! Gondolj erre, készülj rá apával, nálatok milyen legyen ez az ünnep?

.

Aggodalom helyett

Örülünk annak, ha valaki finomat főz-süt, és megkínál minket is. A baba is így van ezzel, de biztos előre arra gondolsz, hogy vajon a vendéglátótok mennyi sót használ? Van cukor a sütiben? Minőségi hozzávalókból áll az étel?

Ne görcsölj ezen.

Biztosan nem 1-1 fogáson múlik gyermeked egészséges növekedése, nem lesz semmi gond, ha az amúgy enni tudó gyermek kap a finomságokból. Néhány dolgot igyekszünk kerülni (ezt alább olvashatod), de ne görcsöljünk a mama receptjein. A finom az finom! 🙂

.Vidd oda a babát a húsvéti asztalhoz, nézz körül az alábbiak szerint, kínáld a megfelelő formában a finomságokat, és hagyd felfedezni az ízeket.

.

Húsvéti ételek biztonságosan a babának

.

  1. Húsvéti sonka

Alapvetően ebből, ha nem muszáj, főleg 1 év alatt ne adj a babának, legalábbis ne ez legyen az ebédje önmagában.

Igyekezzetek minőségit választani ti is (inkább a hagyományos módon készült főtt sonkát ajánljuk a családnak is). A sonkákról ITT olvashatsz. A nitrit és a magas nátriumtartalom miatt nem javasoljuk a kicsiknek.

Figyelj a minőségre nagyon a fenti cikk alapján, de a főtt sonkák helyett inkább az egyéb husikat ajánljuk a babának még, amit a mama csinál vagy esetleg te (pl. fasírt sütőben sütve, vagdalt, bárányhús, – pürés babánál: Stefánia vagdalt burgonyapürében, darált pulyahusis-borsós édesburgonyapüré, stb.).

A házi mázas sonka általában tartalmaz mézet, és tudod, ezt 12 hónapos kor előtt érdemes kerülni.  A mázas sült sonka kemény is a babának!

.

  1. Főtt tojás

A hazai és nemzetközi ajánlás szerint is a gyakori allergéneket (pl. tojás) be lehet, be kell vezetni a babának 1 éves kora előtt.

Éppen ezért a főtt tojás egy jó ötlet, de teljesen főzd meg, és frissen kínáld.

  • Ha pürés a baba, összenyomva a pürébe,
  • ha darabos ételt eszik, a megfelelő falatnagyságra vágva, hiszen sajnos a félrenyelés esélye a főtt tojás állaga miatt létező veszély!

Töltött tojás is oké, ha ismered a hozzávalókat, és ez is friss, a hűtőbe van tartva (max. 1-2 napig, azután új adagot készítsetek).

A majonéz ne legyen semmiképp házi, hiszen a nyers tojás/ nem átfőtt tojás növeli az élelmiszer eredetű megbetegedések kockázatát!

Hozzá a tormát egyelőre kerüljük!

.

  1. Kalács

Gyakori húsvéti ételünk, akár sós vagy édes formában. Recepthez EZT ajánljuk jó szívvel, kipróbáltuk ezerszer 🙂 .

Ha lehet, ne legyen cukros a recept (a méz, a kókuszvirágcukor és társai is cukor..). Szerintem 1-1 alkalomból semmi gond nem lesz, ha a mama kalácsából kap, inkább az állagra figyelj:

Arra figyelj, hogy a kalács, akárcsak a többi pékáru frissen glutént tartalmaz a búza miatt, ami egy ragadós anyag. Emiatt a még nem jól rágó baba csócsálgatja, összekeveredik a nyálával a friss kalács, és egy gombóc lesz belőle. Némely baba ezzel jól elboldogul, némelyek nem, és feltapad a szájpadlásukra, vagy kiköpik. Éppen ezért inkább a kalácsot vágd ujjnyi szeletekre, piríts rá 1-1 percig mindkét oldalára (ne legyen kemény!!), vágd fel hosszúkásra vagy 10 hós körül kockákra, és így kínáld. Ne tegyél most még rá semmit (2 állag keverése), mellé viszont nyugodtan (pl. házi lekvár/ padlizsánkrém/ stb.)- ha a baba akarja, majd belemártja! 🙂 Javasoljuk EBBEN a tányérban a kínálását.

A kalácsból mindent vegyél ki, ami gondot okozhat az evésnél: mazsola, aszalt gyümi, magvak még ne kerüljenek bele.

.

  1. Franciasaláta

A majonéz itt is áll, ne legyen házi! A többi dolog, ami belekerül, az rendben lenne, de 1 éves kor alatt a nyers almakocka nem javasolt még. Ha ezt kihagyod, lesz olyan baba, aki imádni fogja ezt a finomságot. Ha még nem stabilan eszik darabos ételt a baba, a puha zöldségeket egy villával nyomkodd össze, hiszen sokukban a pürében lévő darabkák öklendezést válthatnak ki.

.

  1. Csokitojás, cukorkatojás

Sokan nem tudják, de a világ egyik legveszélyesebb dolga a félrenyelés miatt a mini cukorka-, vagy csokitojás. Kemények, kerekek, és finomak: minden adott a vészhelyzethez. Pont elférnek a légcsőben, se ki, se be. Sok közülük UGYANAKKORA átmérőjű, mint a kisgyermek légcsöve. A kisbabáknál, sőt, 3-4 éves kor alattiaknál az evéstechnika még nem elég fejlett ehhez. A nagyobb gyerekek sem rágnak néha, hiszen futnak a következő keresendő húsvéti csokiért, és sajnos volt már ebből haláleset.

A világon számtalan gyermekgyógyász és ápoló kéri, akik hasonló eseteket látnak el, hogy a mini csokitojásokat és cukorka tojásokat kisgyerekeknél szülőként felejtsük el. Csokitojásból a nagy a nyerő!

A cukorfogyasztást egyébként jó minimalizálni az év többi napján, de azért szerintem 1-1 csokitól senki nem lesz egészségtelen :). Válassz minőségi csokoládét (ha lehet, 2 éves kor felett, alatta inkább más finomságot),  ne tejbevonót és kakaós bevonót, társait, ÉS jó nagyot! 🙂

Tejmentes csokik ITT, a többinél nagyobbaknak az Alnatura mini csokit ajánlom, ill. a Lindt termékeket.

.

  1. Nyers retek, répa

Kemény, fulladásveszélyes zöldségünk egyike. Egyes fajták hőkezelve mehetnek, de én nem ajánlom furcsa ízük miatt ezt a finomságot. Ráérünk a retekkel 2-3 éves kor után :).

A NYERS répával ugyanez a helyzet, viszont az előbbitől eltérően ez finom hőkezelve, és így puha lesz. Párold, vagy pirítsd, süsd, vágd kockára vagy hasábokra, a baba szeretni fogja. Pürébe is nyugodtan teheted.

Ajánlott fogások a babának

 

Ne most ünnepnapok alatt vezess be számára új allergéneket!

.

  • Püré: sárgarépás-fahéjas zabkása, főtt tojásos-sajtos burgonyapüré, sült répás-pulykás édesburgonyapüré, tojásos-zellerpüré kuszkusszal, Nagyi húslevese pürésítve 🙂 , sült almás-vaníliás zabkása, stb.
(forrás: ezpz)
  • Darabos: főtt tojás kockák+ pirított kalács + paradicsom, főtt tojás kockák + franciasali szószként + pirítós graham toast, répás-fahéjas muffin kockák + banán, joghurtos kuglóf + mandarin, stefánia vagdalt kockák + édesburgonyapüré, répás fasírt + sajtos brokkoli-burgonya összesütve kockázva + fokhagymás joghurtos mártogatós, almás pite, pogácsa, répacsinta, stb.
(forrás: ezpz)

.

Miben és hogyan tálaljunk?

Kutatások bizonyítják, hogy a baba 2 éves kora előtt az a legjobb, ha rengeteg étellel találkozik, sokszor. Ezt nevezzük expozíciónak. Főleg azokra koncentrálj, amit ti, a családja sokat esztek-vesztek-rendeltek, és a gyerekek is általában szeretik. Ezeket hetente kínáld számára, azaz ne ijedj meg, ha egyszer kínálod a palacsintát, nem kéri. Ne teljen el 1 év, mire újra kínálod, gyakran tedd, így lesz ideje megszokni, megismerni, végül elfogadni.

Mivel elég sok a megismerésre váró étel, és szuper, ha a baba tányérja tartalmaz különféle ételcsoportból származó ételeket, ajánlom az osztott tányért. Ebben szinte rá vagyunk kényszerítve szülőként, hogy háromféle valamit tegyünk. Legyen az a három különböző ételcsoportból: ne 3 gyümölcs, hanem pl. gabonaféle+gyümi/zöldség+fehérje (azaz ne csak egy babakeksz, hanem babakeksz+eper+joghurt). Így a tápanyagbevitel is jobb, és sokkal több dologgal ismerkedik a baba, amelynek hatalmas nyeresége lesz.

Nem minden osztott tányér jó, hiszen sokukat nem tesztelik,, megbuknak a biztonsági teszteken. A babák ledobják őket, nem stabilak.

Éppen ezért ajánljuk EZT 2 éves kor alatt, krémes-pürés állagokhoz az elején pedig EZT.

A kezükkel szuper ha esznek, de lesz olyan, amit nyilván nem tudnak: a kanálból sem mindegy, melyiket adjuk a kezébe. A NumNum Előkanál arra lett tervezve, hogy a baba a legkönnyebben, legügyesebben egyen vele. Rajta marad minden (pürék, zabkása, köretek szósszal, főzelék, joghurt, stb.), és mivel 2 éves korig a csukló nem forog, ez a tökéletes eszköz a kis kezekbe.

Inni is tanulnak a babák, ezt az itatót ajánljuk és EZT a szívószálas kulacsot a jó technika elsajátításához, amely segíti az evéstechnikát is.

Ha többet akarsz…

Ha nem érzed magas konyhatündérnek, nézd meg EZT a videót és EZEKET a recepteket.  Ha tejallergiás a babád, EZT ajánljuk a felesleges körök helyett.

Ha minden is érdekel, vagy szeretnél teljes képet kapni, EZT a könyvet a Házi Gyermekorvosok Egyesülete ajánlja, és a legfrisebb, leghasznosabb infókat tartalmazza.

Ha az allergénbevezetésen parázol, EZ a videó a neked való.

És ha gond van:

Tanácsadásaink online és személyesen zajlanak gyerekbarát rendelőnkben. Akkor fordulj hozzánk, ha a baba elutasítja az evést, vagy furcsán rág, tünetel, esetleg öklendezik, nehezen fogadja el a darabos evést! Felkészülten, modern ismeretekkel várunk Gyermektáplálási Központban, IDE kattints a részletekért.

Kellemes ünnepet kívánunk a kis nyuszinak és nektek is, lazítsatok, élvezzétek a tavaszt! 🙂

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÉLŐ :JÚLIUS 5. és 12.

0-1 és 1-6 éves korcsoportok szerint

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.