Barion Pixel

Ez a baba feladata a hozzátáplálásban

Nem érdemes összekeverni..

A hozzátáplálás során a szülőnek, és a babának más feladatkörei vannak. Ha ezeket összekeverjük, az problémákhoz vezet: a baba nem akar enni, elfordul, sír.
  • A szülő döntse el, mi és mikor, hol, hogyan kerül az asztalra. Azaz ő megy boltba, főz, süt, teszi az ételt a baba elé az otthon melegében, vagy épp a séta alatt.
  • A baba pedig eldönti, kér-e ebből/ezekből, és ha igen, melyikből és mennyit (mert nem egyfélét kínálunk!)
Ez az ún. Felelősségmegosztási Elv, létrehozása Ellyn Satter nevéhez köthető, mi is ezt ajánljuk minden hozzánk érkező szülőnek.
Már babakorban ajánljuk követni, hiszen az evés tanult viselkedés. Ha a gyermek azt tanulja meg, azt tapasztalja, hogy olyan ételt tesz és annyit a szájába, amennyit akar, azzal hosszútávon mindenki nyer.
-Nem lesz felülíródott jóllakottság érzete, amely evészavarokhoz, súlyproblémákhoz vezethet.
-Rengeteg ételt meg tud tapasztalni, hiszen a szülőknek köszönhetően sok sok ételt megtapasztal, megismer
Nem az a lényeg, hogy 150 g pürének le kell mennie. Vagy hogy 400 grammot kell X hónap alatt hízni X hónapos korban.
A helyes táplálás alapja, hogy a baba előtt finom ételek vannak, amelynek mennyiségét ő szabályozza. Tök jó, ha a szülők is ezt eszik (átalakított családi ételek, azaz nem vízzel higított almapüré 8 hónaposan, amelynek nem igazán van élvezeti értéke, hanem ha a baba jól ül, darabos mandarin- túrós muffinnal, anyával együtt, nézve a hóesést).
Havonta 1x ellenőrizve a növekedést a WHO (NEM MÁS!) percentilisgörbén (EZT), vegyesen kínálni a helyes evési pozícióban, ez a “titok”.
Ha pedig pár falatot akar enni, az sem feltétlen baj, hiszen most van itt az ideje kialakulni annak, hogy éhes vagyok—eszek–jól laktam. Ez nem minden nap, minden alkalommal ugyanannyi gramm. Nem is kellene ezt mérni, csak ügyelni jó arra, hogy legyen családi ízvilág (példamutatás), együtt evés, finomságok (hal, tejtermék, gyümi, zöldség, husi, pékáru, stb.).
A legtöbb szülőnek ez az időszak nehéz, és mikor megtudják, hogy lehet ez másmilyen is, megkönnyebbülnek. Sokan jönnek hozzánk hozzátáplálás alatti problémával.
A legtöbbször ezek:
  • a baba elutasítja a kanalat
  • a baba elutasítja a darabos ételt
  • a baba kevés ételt eszik
  • a baba öklendezés evés közben
  • a baba súlygyarapodásával gond van
  • a baba allergiadiétán van

A legtöbb esetben ezek könnyedén megoldhatóak, hiszen egy tapasztalt szakember ismeri azokat a pontokat, ahol a problémaforrást keresni kell. ITT TALÁLNAK minket, azaz a hazai Gyermektáplálási Központot.

A szülők, mikor megoldjuk a gondot, megdöbbennek:
Hát tényleg nem kell mérni az evéseket?
Hát tényleg ehet ízeket?
Hát tényleg jól fejlődik?
Tényleg így kellene ülnie evés közben?
Így segítünk nekik, ajánljuk, nézzék meg, hogy a fentiek a gyakorlatban hogyan működnek IDE kattintva. 
Ha pedig az evésterapeuta által ajánlott hozzátáplálási termékek érdeklik, és hogy mi az, ami ebben az időszakban tök felesleges, vagy ártalmas kacat, ITT olvassa el. 
Összességében, az elvet ajánljuk követni, hiszen a baba autonóm lény, dönthet. Tapasztalatokra van szüksége, és támogató, evő szülőkre. 🙂
Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.