Barion Pixel

Adhatok a babámnak gesztenyét?

Adhatok a babámnak gesztenyét?

Rumos vs. natúr

Sült gesztenye.. A hideg utcákon biztosan babád is érzi ezt a jellegzetes illatot. Azonban nem biztos, hogy ennek fogyasztása minden formában alkalmas babád számára, a cikk elolvasásával elárulom, mire gondolok.

Mikortól adható?

Megítélése terméktől függ. Ugyanis nem kell adventi vásárba menni ahhoz, hogy találkozz olyan termékekkel a boltok fagyasztópolcain, amelyek jó- vagy akár nem túl jó- választások a babatáplálásra.

A titok: nézd meg az összetevők listáját. A natúr, cukrozatlan gesztenyemaszában nem látsz mást, csak a gesztenyét, mint összetevőt. Ezt megfőzik, majd pürésítik, gyorsfagyasztják, és már kész is a babádnak a szuper termék.

Azonban ennek ára általában magasabb, mint a cukrozott társainak.

A gesztenyepürébe előfordulhatnak olyan összetevők, amelyek miatt a legkisebbek számára nem ajánlottak (legalábbis nem rendszeresen), ezek:

-cukor

-rum /aroma

-növényi habalap/tejszín

-stabilizátorok, aromák

-stb.

Az viszont jó hír, hogy így karácsony környékén gyakran akciózzák le a natúr változatokat, lesd az akciókat és tárazz be otthonra, ha ilyet találsz.

Miért jó a gesztenye?

1. Emésztést könnyít: segíthet székrekedéses babádnak (nagyon magas a rosttartalma). Éppen ezért székrekedést okozhat a túl nagy mennyiség is, ennek kivédésére működik a kis mennyiségű, mással kevert fogások elkészítése.

2. Általában jól tolerálható: a diófélék népes családjába tartozik, melyekre ritka allergiás reakció.

3. Könnyen beszerezhető, téli tápanyagforrás: van benne C-vitamin, kálium, foszfor jelentősebb mennyiségben.

4. Jól kombinálható: édes és húsos/zöldséges menükhöz is nagyon jól illik

5. Nem evő, válogatós gyermekeknek jó választás finom íze és magas szénhidráttartalma miatt.

Hogy mikor és hogyan érdemes elkezdeni a hozzátáplálást? Olvasd el a Házi Gyerekorvosok Egyesülete által ajánlott, ingyenes Kisokosból ITT.

Melyiket válaszd?

-Natúr gesztenyemassza

-Sült/főtt gesztenye kikapart belseje (babádnak megfelelő állagban- ha pürés, pürésítve).

Ezek egészséges babának a hozzátáplálás kezdetétől adhatóak a megfelelő állagban.

Vigyázat! A vadgesztenye termése veszélyes lehet babád számára (mérgezés, emésztőrendszeri görcsök), de várandósok, és szoptató anyáknak se jusson eszébe falatozni belőle. Ha gyermeked mégis megeszik belőle egy szemet, kérd szakember segítségét.

Hogyan tárold?

A fagyasztott áruknál alapvető szabály, hogy tarts meg a hőmérsékletét szállítás alatt is (ez mondjuk mínuszokban nem olyan lehetetlen :), és vidd haza mielőbb. Ha azonban felolvadt, ne fagyaszd vissza, használd fel.

A gesztenyeszemeket hűtött helyen tárold, viszont a penészesedést ellenőrizd felhasználás előtt.

Hogyan kínáld?

  1. Fagyasztott termék: egy kis darab (először késhegyni) felolvasztva, a baba már korábban bevezetett ételébe keverve.
  2. Sült gesztenye: megfelelő állagban, sütve, főzve, vagy akár mindkettő. A szemeket először kb. 1 órára (mennyiségtől is függ) be kell vízbe áztatni. Amelyik feljön a víz felszínére, nem alkalmas ételkészítésre.

Darabos ételt eszik a babám, ehet gesztenyét?

Igen, naná! Ez esetben is figyelj arra, hogy 4-5 éves kor alatt a sült gesztenyéből ne ő kaparja ki az ehető részt, hiszen a héj kemény, könnyű félrenyelni. Vannak már vákumcsomagolt, hőkezelt, nem hűtött, hámozott gesztenyék. Pürés babáknak ezeket is lehet egy kis folyadék hozzáadásával pürésíteni. Blw-s, vagy darabos ételt evő babáknak viszont nehézség lehet ezeknek fogyasztása, hiszen felületük csúszós, nehéz kézbe fogni őket, és nem annyira puhák.

A gesztenyepüré finom

-muffinokban

-bejgli töltelékben (hozzáadott cukor nélkül)

-süteményekben (u.a.)

-húsokban töltelékként

-pürékben: gesztenye-sült alma-fahéj, gesztenye-burgonya-pulyka, gesztenye-sütőtök-marha, stb.

-krémekben, levesben, köretként

Tehát: fokozatosan emelve az adagot, eleinte kis mennyiséget, de egészséges babának akár a hozzátáplálás elejétől adható téli tápanyagforrás.

Ne feledd: mielőtt új alapanyagot vezetsz be babád számára, kérd ki a gyermekoros, védődő tanácsát!

Oszd meg, hogy sok szülőhöz eljuthasson! Érdekel a többi alapanyag kínálási sorrendje is? Katt ide: www.kiskanalkommando.hu/kisokos

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.