Barion Pixel

Elhízott vagy sovány a kisgyermek?

ELHÍZOTT VAGY SOVÁNY KISGYERMEK- mit lehet tenni?

.

írta: Lukasz Rebeka, dietetikus, szülő-csecsemő kapcsolati konzulens jelölt

.

Akár túlsúlyos, akár sovány, ez nem a gyermek felelőssége, ennél fogva nem is kell különbséget tenni közöttük. A cél, hogy megtanítsuk őt jól (l)enni. Tudja, hogy ha éhes, képes ezt csillapítani saját magának, és tudja, hogy mikor van tele a poci, és álljon meg. Ő maga tanulja meg szabályozni, ha hagyjuk. Ez a kulcs.

Ha jó a kapcsolata egy gyermeknek az ételekhez, étkezéshez, a legtöbb jövőbeli étkezési nehézség megelőzhető. És ha mégis kialakul, kezelhető, ha ezt visszafordítjuk. Ebből a cikkből megtudhatod, hogyan.

.

Főbb irányvonalak mindkét esetben:

-Soha ne dícsérjük vagy szidjuk le ha megeszik/nem eszik meg valamit (akkor egye meg és annyit, amennyit kíván)

-Nagyon kis adagokkal, változtatásokkal kezdjük. Ebben gyermektáplálásban jártas szakember lehet a szülő segítségére. Egyik napról a másikra nem jó nagy változásokat bevezetni, akár csak a felnőtt fogyókúránál, itt is kialakulhat így könnyen egy jojo effektus. Pl.: eddig a túlsúlyos gyermek kapott naponta 3x csokit miután megeszi ami a tányérján van, de másnaptól nem adunk neki 1 csokit sem. Jogosan fog felháborodni a gyermek.

-A zavaró tényezőket lassan (!), fokozatosan vezessük ki az étkezőasztal mellől (kutya, képernyő, tablet, szaladgálás-sertepertélés-pakolás miközben ő eszik)

-1-4 éves kor között napi étkezési rutin alakuljon ki, ami a reggeli, tízórai, ebéd, uzsi, vacsi, és néha +1 nasi (fagyi/gyümi a fáról/zöldségestől/stb.). Ezek között az étkezések közt teljen el idő (esettől függően 2,5-4 óra) , nem kell egész nap elérhetőnek lenni az ennivalónak (a víznek igen, az oviban is!-székrekedés gyakori oka, hogy nem elérhető a víz, csak étkezésekkor).

-Egyetek együtt, egyszerre a családi asztalnál. Jó, ha kb. ugynazazt, a családi ételeket alakítod át gyerekbaráttá, és nem kap mindig teljesen mást. Ő a Te ételeidet biztonságosnak tartja, és nem érti, neki miért nem adsz biztonságos ételt.

-A főétkezések (reggeli, ebéd, vacsi) tartsanak 2O-3O percig. Ne nyújtsuk el, és ne is várjuk, hogy 5 perc alatt megegye azt a szendvicset mert sietni kell a bölcsibe.

-Kommunikáljunk jól: ebben a korban már megértik, hogy

“Kicsim, a konyha most nyitva van, amíg eszünk, tele finomságokkal. Majd amikor már jól laktunk te is és én is, bezár. Legközelebb XY-kor nyit ki”

Ezzel azt érjük el, hogy megtudja, és megértse, hogy nem mindig elérhető az étel, nem lehet folyamatosan enni, most van itt az ideje). Homokórát nem ajánlom, azért nem kell teljesítménykényszerbe vezetni

-SOHA ne mondd, hogy “vékony vagy, egyél!” “kicsi maradsz!” “nagyon kis duci vagy, nem szabad ennyit enned!” “EZT NEM SZABAD MEGENNED!”- ez nem az ő felelőssége, ne helyezz rá nyomást. Maradjon ez meg a felnőttek hatásköre és kommunikációja a szakemberrel

-Ha Te fogyókúrázol (ne tedd, ne kúra legyen hanem életmódváltás ami miatt fogyhatsz is és erősödhetsz), figyelj arra, hogy a gyermek előtt erről negatívan ne nyilatkozz: “ebbe a joghurtban túl sok a kalória, anya nem eheti meg”

NEM kell megenni, ami a tányéron van. Csak és kizárólag annyit, amennyi jól esik. Mindenkinek.

A nasi a gyermekek étkezésének is a része. Ha tiltjuk, csak sóvárogni fog és nem érti, hogy miért rossz. Inkább iktassuk be az étrendbe, és ne emeljük ki, hogy finomabb, vagy jutalomként jár. Sok szülőnek bejön, ha az étkezés elején adja oda olyan adagban, amitől a gyermek nem lakik jól, de nincs rajta a nyomás, hogy gyorsan meg kell enni a főtt ételt, hogy gyorsan hozzájusson a nasihoz. Nasiból lehet zömmel olyat választani, aminek 1/3 része tejtermék/gyümölcs (pl. túró rudi, joghurtos házi jégkrém, gyümölcsfagyi, gyümölcsös pite/rétes, stb.)

.

És a legfontosabb, hogy fogadd el és szeresd úgy, ahogy van.

A szakember majd segít neked az egyéb dolgokban (a kicsik belenőnek a súlyukba, ha elhízottak és felturbózható az étrend ha soványak). Jó, ha nem csak az étrenden segít a szakember, hanem lelkileg is támogat, hiszen sokszor nem is az étrenddel van a gond, hanem a rossz szokásokkal, családi étkezési mintákkal, gyermektől érkező jelek olvasásának hibájával.

Én segíthetek neked és a családnak, jövő héten figyeld az oldalt, jönnek a Kiskanál Kommandó Központ elérhető szolgáltatásai :). Nagyon várom, addig is, ha szeretnél elsőként jelentkezni, érdeklődni a lehetőségekről akár kismama, akár szoptató anya, akár hozzátáplálát baba anyukája, akár 1-4 éves gyermek anyukája vagy, írj nekem az info@gyermekdietetikus.hu címre, és megbeszéljük. Nézzük meg, mi van a tányér tartalmán és azon túl!

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.