Barion Pixel

A nyári kihívás – megtalálni az ideális naptejet kisgyermekünk számára

A tavasz beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban; mindenki örül a jó időnek, a napsütésnek. Nyáron a gyermekek a játszótéren, a kertben, a strandon élvezik a szabad játékot. Az egyre erősödő napsugárzás és több kint töltött idő a bőrükön is meglátszik: a téli sápadtságot felváltja a napbarnította szín.

A napsütés sok szempontból nagyon jó hatással rendelkezik, nemcsak a hangulatunk lesz tőle jobb, de a napsugárzás hatására a bőrben D-vitamin termelődik, amely elengedhetetlenül fontos szervezetünk egészséges működéséhez. A túlzott napozás azonban káros hatású, a leégések fokozzák a különböző elváltozások és bőrdaganatok kialakulásának a kockázatát.

Az évek során elszenvedett napégések hatása összeadódik, így már kisgyermekkorban is kiemelt figyelmet kell fordítani a napfényvédelemre.

De vajon milyen szempontok alapján válasszunk naptejet számukra?

Vajon mit takar a sok apróbetű?

Bár a legfontosabb szempont a termék összetétele, a kezünkbe kerülő flakonon az apró betűkkel írt összetevők listája olyan hosszú, és a sokszor angolul írt vegyületnevek még a kémiában jártasabb olvasónak sem mondanak sokat, ezért többnyire a fényvédőfaktor, a gyártó, az ár, és a termék kinézete, reklámja alapján választunk.

A kozmetikumokon, így a naptejeken is fel kell tüntetni az egyes összetevőket olyan sorrendben, amilyen százalékban azokban megtalálhatók az adott termékben, kezdve a legnagyobb részt kitevő összetevővel.

Az 1%-os koncentráció alatti összetevők tetszőleges sorrendben kerülhetnek a felsorolás végére.

Érdekesség, hogy az egyes összetevők tényleges mennyiségét viszont nem szükséges feltüntetni, ezért előfordulhat, hogy két teljesen eltérő terméken is azonos anyagok azonos sorrendben vannak felsorolva. Érdemes megemlíteni azt is, hogy a termék valódi összetételét, vagyis azt, hogy az valóban a feltüntetett összetevőket tartalmazza-e ritkán ellenőrzi hatóság, ezért érdemes az ismert, megbízható gyártók termékeit választani.

Napfényvédelem

A vásárlók sokszor a naptejek SPF értéke alapján választanak terméket.

Az SPF rövidítés az angol Sun Protection Factor kifejezést takarja és azt jelenti, hogy az adott készítmény mennyire véd az UVB sugárzástól.

A naptej alkalmazásával meghosszabbítható az az idő, amit a napon tölthetünk anélkül, hogy leégnénk. Ha ez esetünkben napvédő nélkül 10 perc, akkor egy SPF 30 jelzésű termék alkalmazásával ez az idő akár 10 x 30, azaz 300 percig (5 óra) is kitolható.

Persze, amennyiben a készítmény például lemosódik a bőrről, úgy veszít a hatékonyságából, ezért az 5 óra helyett érdemes gyakrabban újraalkalmazni.

A napfényvédelmet kémiai vagy fizikai úton érhetjük el. A fizikai napvédők visszaverik a bőrfelszínére érkező sugárzást, a kémiai napvédők viszont a bőrbe felszívódnak és elnyelik azt.

A naptejeket, napfényvédőkrémeket általában hosszú ideig, a nyári hónapokban mindennap, akár naponta többször is alkalmazzuk, ezért nem mindegy, hogy az egyes összetevőknek milyen hatása van a szervezetre.

Kívánatos lenne, hogy az egyes összetevőket alaposan vizsgálják mielőtt azok termékekbe kerülnek. Ajánlott lenne minden összetevő, de különösen a fényvédelemért felelős hatóanyagok esetén ismerni a bőrön keresztül történő felszívódás mértékét, a rövid és hosszú távú hatásokat, toxicitást, beleértve az allergizáló, rákkeltő, hormonháztartást, és nemző- illetve fogamzóképességet befolyásoló hatást is.

Mivel a kutatások ezen hatóanyagokkal folyamatosan zajlanak, korábban elterjedten használt összetevők vélt biztonságossága kérdőjeleződhet meg, ezért érdemes a legnaprakészebb ajánlások alapján terméket választani.

Fizikai napvédők

A cink-oxid és a titán-dioxid a fizikai napvédők közé tartozik, amelyek képesek visszaverni az UVA és UVB sugárzást. Ezen vegyületek (amennyiben nem nano méretűek) nem szívódnak fel a bőrön keresztül, ugyanakkor vízzel könnyen lemoshatók, ezért gyakran kell újra kenni a bőrt egy-egy strandolás alkalmával.

Újabb technológiát képviselnek az egészen kicsi, nano mérettartományba tartozó cink-oxidot és titán-dioxid tartalmazó készítmények. (1 milliméter 1 000 000 nanométernek felel meg). A modern technológia azonban nem feltétlen jelent jobbat is. Nem zárható ki, hogy a nano méretű cink-oxid és titán-dioxid részecskék képesek bejutni a bőrön keresztül a mélyebb szövetekbe, és az itt kifejtett hatásaik még nem teljesen feltártak. A nano mérettartományba tartozó anyagokkal végzett vizsgálatok során igazolták, hogy a toxikus hatás tekintetében hatalmas különbségek lehetnek, és nem feltétlenül a minél kisebb méret a toxikusabb, valamint a nanorészecske alakja is befolyásolja a hatást.

Mivel a gyártónak nem kötelező feltüntetni, hogy milyen mérettartományú és milyen alakú nano anyagot használnak, és a nano méretű fényvédők biztonságosságának meggyőző alátámasztása még nem történt meg, ezért nem zártható ki, hogy ezek alkalmazása kockázatot jelenthet, különösen a csecsemők számára.

A nem nano tartományú, hanem annál nagyobb méretű cink-oxid és titán-dioxid a bőrön alkalmazva biztonságos, kockázatot jelentenek viszont, ha belélegezzük őket, ezért az ilyen fényvédőt tartalmazó sprayk alkalmazása nem ajánlott gyermekek számára.

Kémiai napvédők

A naptejek közül számos tartalmaz kémiai napvédőt, amelyek a bőrben felszívódva képesek elnyelni az UVA és UVB sugárzás egy részét. Ezen vegyületek is idővel elbomlanak, ezért érdemes az SPF értékből számítottnál gyakrabban újraalkalmazni őket.

Számos, a csecsemők és kisgyermekek számára is előszeretettel használt termék tartalmaz kémiai napvédőt. Az utóbbi időben azonban fényderült arra, hogy egyes kémiai napvédők alkalmazása kockázatos lehet.

Az amerikai Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) és Európai Bizottság értékelése alapján nem biztonságos és feltétlen kerülendő az UVA és UVB sugárzás elnyelésére használt, ugyanakkor hormonhatásokkal is rendelkező oxybenzone hatóanyag, amelyet a naptejes flakonon kémiai és szinonim nevek (2-Hydroxy-4-methoxybenzophenone, benzophenone-3, Escalol) is takarhatnak. Az utóbbi időben több kutatás során is felmerült annak lehetősége, hogy az oxybenzone mellett a homosalate és az avobenzone is befolyásolja a hormonrendszert. Az Európai Bizottság a legújabb tudományos eredményekre alapozva az oxybenzone mellett a homosalate és az octocrylene használatát sem ajánlja azok lehetséges hormonháztartást befolyásoló, allergizáló hatása miatt. Az octinoxate használata számos országban tiltott, mert káros hatással van a vízi élővilágra. Emellett a bőrön keresztül is jelentős mértékben felszívódik, és állatkísérletek során igazolták a hormonrendszert befolyásoló hatását.

Az FDA és az Európai Bizottság értékelése, továbbá a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján kerülendő napvédők:

  • oxybenzone,
  • avobenzone,
  • homosalate,
  • octinoxate, (octyl methoxycinnamate),
  • octisalate,
  • octocrylene,
  • nano méretű fizikai vagy kémiai fényvédők.

A tudatos választás

Napjainkban felnőttek tudatosan védekeznek a túlzott napsütés ellen. A kisgyermekek azonban még nem képesek önállóan gondoskodni a megfelelő napfényvédelemről, ezért számukra a szülő-gondviselők választanak naptejet. A rendelkezésre álló ismeretek alapján, valamint az európai és amerikai hatóságok állaspontja szerint is kizárólag a nem nano mérettartományba tartozó cink-oxid és a titán-dioxidot tartalmazó termékek tekinthetők biztonságosnak.

A fényvédelemhez a 10 és 15 óra közötti napsütés tudatos kerülése mellett, az UV szűrős ruhák, sapkák, babakocsi kupolák, napernyők járulhatnak hozzá.

  • Fontos, hogy a babakocsit ne takarjuk le textilpelenkával vagy más kendővel, mert ezáltal bennreked a meleg levegő és a csecsemő könnyen hőgutát kaphat.
  • Sose hagyjuk a gyermekünket magára az autóban, nyáron a zárt utastér pillanatok alatt túlforrósodhat, ezért rövid idő alatt életveszélyes állapot alakulhat ki.

A naptejek használata 6 hónapos kortól lehetséges, az ennél fiatalabb csecsemők bőre nem elég érett ahhoz, hogy fizikai vagy kémiai napvédőt alkalmazzunk rajta, ezért őket nem ajánlott a napra vinni, vagy napoztatni.

Nem szükséges számukra a D-vitamint sem pótolni napoztatással, hiszen amúgy is naponta kapnak D-vitamin cseppeket. Amennyiben feltétlen szükséges, a megfelelő árnyék biztosítása vagy a test takarása UV szűrős ruhákkal, sapkákkal nem megoldható nem megoldható, úgy a napsugárzásnak kitett területeket 6 hónapos kor alatt is ajánlott, legalább 15-ös SPF értékű naptejjel védeni. Erre a célra is a nem nano tartományba eső fizikai napvédőt tartalmazó naptejeket ajánljuk. A termékek közül pedig célszerű olyat választani, amelynek minél kevesebb, ugyanakkor a gyermekbőrgyógyászatban már régóta használt és ismert hatású, biztonságosságú összetevője van.

  • Mint láttuk számtalan hatóanyagra, összetevőre kell figyelni, mikor naptejet választunk. Azt is érdemes megemlíteni, hogy a spray típusú készítmények alkalmazása esetén fennáll a belélegzés veszélye, ezért a cink-oxidot vagy titán-dioxidot tartalmazó sprayket sem ajánlott kisgyermekek esetén használni.

A kereskedelmi forgalomban kapható naptejek közül a Wooden Spoon Bio naptej és testápoló naptej SPF 50 terméket ajánljuk (WEBSHOP, amit szeretünk -szponzoráció mentesen!), amely nem nano cink-oxiddal biztosít megfelelő napvédelmet, emellett a termék egyéb összetevői is biztonságosan alkalmazhatók már 6 hónapos kortól.

Más termék is alkalmas lehet a csecsemők és kisgyermekek bőrének védelmére, ehhez azonban az összetevők listáját minden esetben érdemes alaposan átnézni.

A Kiskanál Kommandó szakértői nem ajánlják azon termékeket, amelyek fent említett kémiai napvédőket, vagy nano napvédőket, illetve más, a gyermekek bőrének nem megfelelő összetevőt, segédanyagot tartalmaznak.

HIVATKOZÁSOK:

https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-019-7382-0
https://www.nhs.uk/live-well/seasonal-health/sunscreen-and-sun-safety/
https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/?fbclid=IwAR0W894YdFh1DY_W0I0MMEgC_Be43Gzr25htjkbTe76YTX5x6lUr3hERQZU
https://ec.europa.eu/health/system/files/2021-04/sccs_o_249_0.pdf
https://ec.europa.eu/health/system/files/2021-06/sccs_o_244_0.pdf
https://ec.europa.eu/health/system/files/2021-04/sccs_o_247_0.pdf
dr Tóth Barbara
dr Tóth Barbara
Gyógynövénykutató gyógyszerész, egészségügyi-szakfordító tolmács. Főbb kutatási területe a növények hatásosságának és biztonságosságának, valamint tartalomanyagainak vizsgálata. Évek óta részt vesz a gyógyszerész- és orvostanhallgatók egyetemi képzésben és egészségügyi szakemberek továbbképzésében. Több fórumon és módon is közreműködik a nagyközönség hiteles és szakszerű tájékoztatásában, az érdeklődők számára elérhetővé és megérthető téve a legfrissebb tudományos eredményeket.

NOVEMBER 15.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.