A Refluxos babák hozzátáplálása
-részlet a Kiskanál Kommandó – Hozzátáplálás szakemberek c. Könyvből-
Annyira tudnak sírni. Tegnap este is a refluxos babacsoport egyik Picikéjét néztem, ahogy sír az etetések előtt és könnyeztem. Szakember, de anya is vagyok, és engem is megvisel, át tudom ezt élni.
Éppen ezért fogadjátok szeretettel a könyv egy róluk szóló részletét, mely az ő (speciális) hozzátáplálásukról szól. Ha van olyan ismerős, anyuka, apuka, akinek a gyermekét ez érinti, kérlek oszd meg vele.
1O Táplálási, életmódbeli tipp refluxos babák táplálásához
Írta: Lukasz Rebeka, dietetikus, Kiskanál Kommandó alapító
Lektorálta: dr. Cseh Áron, gyermek-gasztroenterológus
-
Emeld meg a gyermek fekhelyét a fejrésznél, kb. 30 fokos szögben! Ez nem azt jelenti, hogy szimplán megemeled a matrac egyik végét, hiszen így egy törés keletkezik a matracon, ami a babád gerincének nem túl jó. Helyesen úgy tudod ezt kivitelezni, ha az ágy (fejvégrész alatti) lábait emeled meg, illetve speciális, erre a célra gyártott ékeket alkalmazol. Fontos, hogy ez a szög ne legyen több 30 foknál a még ülni nem tudó babádnál, mivel így a rekesze felnyomódhat, ami fokozhatja a bukást!
-
Minden baba más, nincs univerzális tanács sajnos a kerülendő ételeket tekintve (sem), bár a legtöbb refluxos babánál rontják a tüneteket a magas rosttartalmú vagy gyomorsavtermelést fokozó ételek:
– citrusfélék
– paradicsom
– káposzta
– karfiol
– kelbimbó
– brokkoli
– rebarbara
– hagyma, fokhagyma
– uborka
– ananász
– kukorica
-
A körte és a banán a hozzátáplálás elejétől adható, és nagyon sok babának segít a refluxos tünetek enyhítésében!
-
Az egyszerre nagy mennyiségű étkezés is fokozhatja a tüneteket, de következményeiben ennek nincs jelentősége! Ha gyermeked még enni akar, de te nem adsz neki többet (gondolván, hogy ezzel rosszat teszel neki), gond lesz! Sírni kezd, és megint jönnek a tünetek. Egyen annyit a refluxos baba, amennyit kíván!
-
Etetés után kb. 30 percig maradjon a baba függőleges helyzetben (kisebbeknél ezt megkönnyíti a hordozás, nagyobbaknál az ülőhelyzetben való játék, mese), illetve az alvás előtti 1–2 órában már (rendszeresen) ne ebben az időszakban etesd meg!
-
Hívd segítségül babád nyálelválasztását, rágjon! A rágás edzi az izmokat, és az így kialakult fokozott nyálelválasztás miatt csökkenhetnek a tünetek (a gyomor pH-ja csökken, mivel a nyál kissé lúgos), és még a beszédfejlődést is fejleszti.
Refluxos babáknál előfordul, hogy sokáig csak püréket fogyasztanak, viszont nekik is meg kell tanulniuk rágni! Adj a kezébe kanalat, rágókát, fogkefét!
-
A refluxbetegség egy része táplálékallergiás mechanizmuson alapul, a diéta az érintettek számára (is) kiemelt fontosságú, kérj ehhez szakszerű segítséget (dietetikus)!
-
Az étel, amit a refluxos baba megeszik, legyen kalóriadús, hiszen azonos térfogatban nagyobb energiát tartalmazó táplálékok csökkenthetik a tüneteket (pl. nem tud belőlük sokat enni): dúsítsd az ételeit pl. sajttal, avokádóval, tojássárgájával!
-
Egyes vizsgálatok szerint egy bizonyos baktériumtörzs (Lactobacillus reuteri DSM 17938) csökkentette a napi bukások számát tápszerrel táplált babáknál.
-
A refluxbeteg babáknak az étkezés sajnos gyakran egyet jelent a fájdalommal. Hamar megtanulják ezt a két tényezőt (evés=fájdalom) összekötni, és ez gyakran az ételek elutasításához vezet, előfordul az is, hogy a nagyobb gyermekek (1–3 éves kor között) az ételhez sem akarnak nyúlni.