Mit és mennyit igyon a baba 1 éves kor alatt és afelett?
10 tipp, hogy elegendő folyadékhoz jusson
.
Írta: Lukasz Rebeka, dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens
.
A hozzátáplálás hozzáITATásnak is betudható, hiszen az első falatokkal gyermekedet ideje egy kis plussz folyadékkal is megkínálni. A nyelvecske tanul, gyakorolja a fel-le és idővel az oldalra mozgást.
A vízivás nem mindig megy könnyen, hiszen az addigi édes, langyos/meleg folyadék (anyatej/tápszer) után egy “íztelen’ folyadék furcsa lehet a babának. A víz szuper dolog, a folyadékszükségletét egy idő múlva ez fogja zömében kitenni. Az alábbi írásból megismerhetsz 10 tippet arra az esetre, hogyan tudod érdekesebbé tenni számára az ivást, és egyáltalán: mennyi szükséges 1 éves kor alatt és felett, és mit célszerű kínálni a pohárkában?
1. Mennyi vízre van szükség 1 éves kor alatt és afelett?
1 éves kor alatt, a hozzátáplálás megkezdésével (6 hós kor körül)
-ha a hozzátáplálás minőségileg és mennyiségileg is a baba korának, fejlettségének megfelelő ÉS
-a baba szopizik /és vagy tápszert megfelelő mennyiségben fogyaszt,
(-és a baba nem beteg: lázas állapot, hányás, stb.)
a víz és maga az ivás is inkább a tanulást szolgálja.
.
A napi vízmennyiség ilyenkor max. 60-120 ml a fenti feltételek mellett. A magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök fogják nagyrészt megadni a babának a plussz folyadékot az anyatej/tápszer mellé. Akkor is érdemes ezt a folyadékot a babának kínálni, ha magát a szolidokat nem igazán fogadja el. Ennek egyébként számtalan oka lehet (pl. nem megfelelő etetési póz).
ÍGY TANÍTSD MEG A SZÍVÓSZÁLLAL való ivásra
“A hozzátáplálás megkezdésével a gyermeknek kínálunk vizet is, méghozzá kisebb, nyitott pohárból. Ha lehet, mellőzzük a csőrös itató huzamosabb ideig való használatát, és cumisüvegből se itassuk őt! Amikor a baba már elfogadja a vizet, áttérhetünk a szívószál használatára. Ez nagyon jól megedzi a száj körüli izmokat, és a nyelvnek hagy teret mozogni. Puha szívószálat vágjunk kb. 8-10 centiméteresre, állítsuk bele egy feles pohárba, amelyben hígabb püré van. Szívjunk fel egy picit, majd fogjuk be a szívószál végét. Tegyük a baba szájába, nyomjuk ki a pürét, és amikor ez már megy, a baba lassan rájön, hogyan kell szívószálból inni. Ekkor lehet bele vizet tenni. Ha már ez is megy, jöhet a szívószálas kulacs (rövid szívószállal, rövid véggel- vágjuk le, ha túl hosszú, csak a baba nyelve hegyéig érjen!), ami az egyik legjobb választás az iváshoz. ” (FORRÁS ÉS TOVÁBBI TIPPEK ITT).
.
Érdemes a babákat ivásra tanítani, célszerű a kisebb pohár, majd a szívószálas itató (a szívószál végét levágva egész rövidre- így a baba nyelve hegyéig ér csak, ez optimális a nyelv mozgásának). A pohár esetében a legegyszerűbb, ha a legkisebb bébiételes üveget elmosod, címkéjét eltávolítod, és 2-3 befőttes gumit teszel rá (így nem fog a baba kezébe csúszni, súlya is van így könnyebb tartani). Cumisüvegből általában nem jó ötlet a vízivás, legyen ez elkülönítve ettől a tárgytól, és a csőrös itatónál sem mindig optimális a nyelvecske helyzete sajnos.
Nem a kényszeres megitatás a cél, hanem a tanulás, és a folyadékpótlás. Nem érdemes elkeseredni ha nem megy, és magára önti, ez az az időszak. Most van itt az ideje ezeket megtapasztalni.
1 éves kor körül és afelett
-ha a táplálás minőségileg és mennyiségileg is a kisgyermek korának, fejlettségének megfelelő és
(-jó, ha fogyaszt még anyatejet, amennyiben ez megvalósítható), DE az elfogyasztott mennyiség ilyenkor már általában csökken,
Ezért a napi vízmennyiség (immár pohárból vagy szívószálas kulacsból) növekedni fog
1 éves korban kb. 240 ml-re
2 éves korban kb. 480 ml-re
3 éves korban kb. 720 ml-re
4 éves korban kb. 960 ml-re.
.
2. Miért olyan fontos, hogy igyon?
A csecsemők és a kisgyermekek általában nem kérnek inni. A szomjúság egy tanult viselkedés (viszont a pl.ozm.1-2% felett a szomjúság mint reflex lép fel).
A szomjúságot nevén kell nevezni, megtanítani a kicsinek, hogy mit érez (ahogy az éhséget-jóllakottságot is.). Mondd neki: “szomjas vagy”, “jól esett a víz?”.
A csecsemők és a kisgyermekek méretükből adódóan veszélyeztetettebbek a kiszáradásra. Fontos, hogy a víz segít a testet lehűteni (igen, mindig legyen nálad a nyáron elég folyadék!). Tudtad, hogy a csecsemők kevésbé tűrik a meleget? Ne hagyd őket a kocsiban, egy pár percre sem. Minden évben több tragédia történik emiatt.
.
3. Mit tegyek, ha nem érdekli az ivás?
.A lényeg, hogy ne stresszelj rá, hanem hagyd a babát felfedezni. Legyen csak vizes a pólója, köpje csak ki, tapasztalja meg a víz tulajdonságait, és a szomjság érzetét, majd az ivást magát. Ez kellemes élmény lesz neki, jé, egy új módszer: igény szerinti itatás :))
.
4. Tedd játékká!
A legkülönfélébb formájú, színű tanulópoharak, poharak, kulacsok kaphatóak ma már a boltok polcain, tarts belőlük sokfélét! Totyodódat is vidd el vásárolni, válasszon ő! Tarts otthon sokfélét, és hagyd gyermekednek, hogy válasszon, melyikből szeretne inni! Ki tudna ellenállni a víznek egy olyan pohárból, melynek például dupla fala van, és ebben a résben csillámok, halacskák úszkálnak? Kiskanállal is lehet próbálkozni: kiskanál egy pohár vízbe, és hagyd a gyerkőcöt játszani!.
5. Tedd elérhetővé!
Oda, ahol gyerkőcöd tartózkodni szokott, készítsd vizet! Ha szem előtt van, nagyobb valószínűséggel fog inni (természetesen nem kell a lakás 20 pontján vizet tárolnod, elég azokon a helyeken, ahol gyakran tartózkodik )! Ne kelljen kérnie, legyen olyan pontokon a víz, ahol számára könnyedén elérhető.
.
6. Mutass példát!
Gondolj bele: a gyermeked utánzással tanul legkönnyebben, tehát anya, apa, igyál te is! Éppen ezért: lehet, hogy a ti poharatok, vagy apa kólás üvege sokkal érdekesebb. Sőt, biztonságosabbnak tűnhet a babának, hiszen titeket a biztonsággal köt össze. Ezért hagyd nyugodtan, ihat a ti eszközeitekből (kivéve persze a sörös üveg). Ne feledd, a gyermekednek BPA-mentes itatót használj, majd 1 éves kor körül célszerű áttérni a pohár használatára, melyből vásárolj sokféle, színes verziót!
.
7. Figyelj a hőmérsékletre!
Előfordulhat, hogy nem a vízzel van gondja, hanem annak hőmérsékletével. Próbáld: hidegen, hűvösen, szobahőn (melegen sima vizet azért ne kínálj, nem kellemes). Van olyan baba, aki például a vizet hidegen szereti, de ha a kulacsa is hideg (alias túl hűvös, ami a szájához ér), már nem fogadja el. Megoldás lehet, ha külön palackban tartod a baba vizét, és a kulacsot nem hűtöd le.
.
8. Ne hagyjátok el a lakást víz nélkül!
Nagyon fontos: mindig legyen nálatok elegendő folyadék, ma már kapható hozzá olyan tartó is, amely hűvösen tartja! Te se felejts el inni!
.
9. Tedd érdekessé!
Nem kell hozzá más, csak egy jégkockatartó, és gyümölcsök: töltsd meg a jégkockatartót különböző gyümölcsökkel, öntsd fel vízzel, és fagyaszd le! Totyogódnak tetszeni fog, ha a gyümis jégkockákkal dobod fel a vizét, és a végén még a gyümölcsöt is megeheti! Ha még túl hideg van ehhez, különböző gyümiket, zöldségeket (pl. uborka szeletek) is lehet simán a vízbe dobni. Fontos, hogy a jégkocka ne juthasson a baba/kisgyermek szájába, hiszen nagyon kemény és így könnyű félrenyelni.
Próbálhatsz többféle ízt a vízben: átlátszó poharakban egy narancsos víz, egy uborkás víz, egy málnás víz – vajon melyiket fogja választani? (utána persze hagyd kihorgászni a gyümit/zöldséget a kis kezeivel, megeheti). Itt van még a szívószál: kitűnően edzi a száj körüli izmokat, -bár nem túl környezetbarát-mégis, néha próbáljátok meg. Sok babát ez lendít át a víz megkedveléséhez.
.
10. Fogyasszatok magas víztartalmú ételeket!
Ételekből is jut gyermeked folyadékhoz, például magas folyadéktartalmúak: dinnyék, levesek, paradicsom, narancs, mandarin, uborka!
.
+1. Mindig készítsd oda étkezések mellé a folyadékot is!
Ne csak az ételeit tálald gyermeked elé, hanem a folyadékot is! Ez az étkezés része, nem baj, ha étkezés közben is iszik!
.
Mit igyon a baba 1 éves kor alatt és afelett?
Például érdekes, hogy a legújabb ajánlások szerint gyümölcslevet 1 éves kor alatt egyálatalán ne. Hogy miért nem? Na és mi van a teával? ÉS a babavízzel? Az ásványvízzel? A vízszűrővel? Mikor megbízható a csapvíz? És miért ajánlott a tehéntej italként csupán 1 éves kor után? Mindent megtalálsz az ingyenesen letölthető Kisokosban (KATT), melyet már 50.000 anya töltött le.
Köszönöm, ha megosztod! 🙂
Figyelem! Az online betegfelvilágosítás nem helyettesíti a vizsgálatot, csak kiegészítő jellegű!
Hivatkozásjegyzék:
-
WHO, Why can’t we give water to a breastfeeding baby before the 6 months, even when it is hot? 2O14 http://www.who.int/features/qa/breastfeeding/en/
-
Decsi T. (szerk.) – A beteg gyermek táplálása, Medicina Könyvkiadó Zrt, 2OO9
-
Melvin B. Heyman, Steven A. Abrams, SECTION ON GASTROENTEROLOGY, HEPATOLOGY, AND NUTRITION, COMMITTEE ON NUTRITION, Pediatrics, American Academy of Pediatrics, Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations, 2O17
-
https://www.choc.org/programs-services/urology/how-much-water-should-my-child-drink/