Hozzátáplálás alatti grimaszok jelentése – 9, amit ismernünk kell
írta: Lukasz Rebeka, dietetikus
.
A legtöbb szülő a hozzátáplálás első néhány hónapjában kémleli a baba arcát: felhúzott szemöldök, lefelé görbülő száj, becsukott szemek, fejrázás, homlokráncolás. Mind mind tökéletesen helyénvalóak ebben az életszakaszban.
Nagyon furcsa grimaszokkal találkozhatsz, de nem feltétlen jelentenek ezek negatív érzelmet.
.
Képzeld el, hogy babádnak 3-4x annyi ízlelőbimbója van, mint neked. Ezek a nyelvbimbók jobban működnek, sőt egyes kutatások szerint vannak olyan babák, akik extrém jól érzékelik az ízeket. Na most ha ezekre a nyelvecskékre egy új íz(bomba) rákerül, a baba reagálni fog. Mivel még az ún. preverbális korszakban van, teljes testével átadja magát ennek a tapasztalásnak. Lehet pozitív, lehet negatív, és a kettő közötti skála szinte végtelen.
.
Azt látom, hogy a szülők túl gyakran feltételezik azt, hogy a babájuk az újonnan bevezetett ételt gyűlöli. Hiszen grimaszol=undorodik tőle. Nem egyenlő! Valójában az esetek nagy százalékában csak éppen hozzászoknak ilyenkor a babák az újdonsághoz.
Persze nem szeretjük anyaként azt látni, hogy a gyermekünknek valami nem jó. Nem erőltetjük utána. De vajon tényleg azt láttuk, hogy „nem ízlik”? Vagy csak egy grimasz?
.
Ismered a babád jelzéseit?
Szülőként fontos, hogy megtanuljuk babánk jelzéseit értelmezni. Az új ízek bevezetésénél ez azért nem mindig megy könnyen. A sós és az édes ízt a legtöbb baba szereti. Ismerős nekik, hiszen az anyatejben mindkét íz megtalálható elég gyakran, korai, pozitív tapasztalatuk van ezekkel.
.
Minél több ízt tapasztal meg egy gyermek az első évben, annál nagyobb a valószínűsége, hogy széleskörben elfogadja majd az ételeket később is.
.
Nem kell megijedni a grimaszoktól. Amikor a baba nem akar majd az újdonságból kóstolni, a szülő látni fogja egyértelműen: a baba elfordul, ellöki a falatot. Ez teljesen oké. Majd legközelebb más formában, mással párosítva lehet (és kell) próbálkozni, hiszen átlag 1O-15x is kell próbálkozni egy új étel kínálásával, mire a baba elfogadja.
.
Az édes íz
A lepürésített ételek általában édesek. Az anyatej és a tápszerek zöme is édes. A pürésített zöldségek zöme is édesebb lesz, mint pürésítés nélkül lenne. Nem véletlen: evolúciós okai vannak annak, hogy az embergyerek az édes ízt a biztonsággal köti össze. Ami édes, az nem mérgező, ergo meg lehet enni. Ez egy védekezési mechanizmus. A mérgek általában keserűek/savanyúak, ezért kevésbé fogadják el ezeket az ízeket a legkisebbek. Normális reakció, ha a keserű/savanyú íz hatására a gyermek kitátja a száját először, és grimaszol.
Mi múlik ezen?
Lehetőséget kell biztosítani a babáknak rendszeresen, hogy ezekhez az ízekhez is hozzászokjanak, tapasztalatot szerezzenek róluk. Enélkül sajnos könnyen oda juthatunk, hogy a baba csak az édes ízeket fogadja el évekig. A Kiskanál Kommandó (mi ez?) ingyenes Hozzátáplálási Kisokosában lévő táblázatban éppen ezért, már a hozzátáplálás elején adtunk meg az összes ízcsaládból alapanyagokat. Töltsd le ITT.
.
Egy angliai bébiételgyártó cég, a Piccolo egy kis segítséget adott a szülőknek: nagyon jó szakemberekkel (pszichológus, csecsemő táplálási szakértő), vezetve egy kutatást folytattak, hogy a szülők értelmezni tudják babájuk arcát táplálás közben.
Megdöbbentő, de a kutatás szerint a szülők 53%-a nem jól értelmezi csecsemője jelzéseit táplálás közben. Egy segédletet készítettek a probléma megoldására.
.
A táplálás arcai
forrás: Piccolo
.
-
Felhúzott orr: enyhe elutasítás. Ha elfogadja újból, próbálkozz a következő falattal
-
Összehúzott /kicsit kancsalító/szorosan becsukott szemek: Az egyik legértelműbb jele, ha nem ízlik neki, de jelentheti csak azt is, hogy újdonságok kapott. Próbálkozni szükséges még, mi a helyzet ezzel az ízzel.
-
Lefelé húzott szemöldökök: Próbálkozik a baba ezt az új ízt hová tenni, idő kell még neki, hogy hozzászokjon. Nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem ízlik neki, sőt. Csak még új.
-
Édes/sós: Általában a babák között a legkedveltebb ízek.
-
Keserű: Általában nyitva van a baba szája. Nem biztos, hogy kiköpi, ez természetes reakció erre az ízre még.
-
Savanyú: Képzeld el, mikor te megnyalsz egy citromot. Na ezt látod a babán is. Ne bátortalanodj el. Ha elfogadja, rendben van, de ha nem, aznap ne forszírozd.
-
IGEN: Nyitja a száját a következő falat előtt, ez egy elég világos jel.
-
TALÁN: Kicsit visszahúzódik, majd újra nyitja a száját. Figyelj a jeleket, és az ő jelzései irányítsanak.
-
NEM: Elfordul/kiköpi/eldobja. Nem ízlik neki, kínáld mással.
.
Nem eszik forrón a kását..
.
Hozzátennék egy triviálisnak tűnő kiegészítést: milyen az étel/ital hőmérséklete mikor a babának kínálod? Nem fogod elhinni, de a szülők gyakran szinte megégetik gyermeküket, olyan forró az étel. A pürék tudnak meglepetést okozni a mikróban. A mikró néhány részét szite forráspontig hevíti a pürének, más része csak langyos. Figyelj arra, hogy alaposan kevergesd mikrózás alatt a folyékony dolgokat, és hagyd lehűlni melegre.
.
A meleg nem rossz, nem kell félteni a babákat ettől. Sőt, a meleg jó. A meleg takaró, a meleg kakaó télen, a meleg zoknik hógolyózáskor. A meleg kellemes. Ezért ne mondd neki, hogy „vigyázz, meleg!” A meleggel nem kell vigyázni. A forró a nem jó, azzal viszont igen. De forró ételt ne tegyél a gyermek elé. Volt olyan babám, aki a főtt ételeket nem akarta megenni. Egy közös volt bennük: melegek voltak. Szenzoros baba lévén nem szerette a meleget (a fürdésnél sem, takarót sem). Ez egy más téma, foglalkozunk majd vele.
Ugyanígy a hideg. A jéghideg dolgokat a babák zöme nem szereti. A jégkrémet érdemes éppen ezért egy kisgyermeknek egy pillanatra vízbe mártani, mielőtt a kezébe adod. Így az első élmény a jégkrém íze lesz, nem a fagy. 🙂
Érdemes átgondolnod: babád minden hőmérsékletű ételből szerez tapasztalatot? Nem fog megfájdulni a torka a hideg dinnyétől, ne addógj. A hideg egy kicsit csillapíthatja is a fogzás okozta fájdalmat.
.
Jöjjön tehát a hideg, a langyos, a szobahőmérsékletű és a meleg. Érdekes, sok „nem jó ivó”gyermek csak azért utasítja el a folyadékot, mert túl hideg/túl szobahőmérsékletű.
Szó ami szó:
Nem feltétlen szenved az a baba, aki grimaszol a falatozás közben. Ha nem köpi ki egyértelműen, nem dobja el/le, akkor nem kell elvenni tőle ezt a lehetőséget, sem a falatot.
Meséljük a legkisebbeknek is arról, hogy „ez most a zöldbab. Nagyon vicces zöldség, kicsit kesernyés az íze. Amit most érzel, az a keserű íz. Mit gondolsz?”
Véleten se mondjuk:
„jaj szegénykém, rossz volt, igaz?” „ez most nem lesz valami finom..”