Barion Pixel

Ezért gond, ha a gyerek a képernyő előtt eszik: így szoktasd le róla

EZÉRT GOND, HA KÉPERNYŐ ELŐTT ESZIK A GYEREK

-ÍGY SZOKTASD LE RÓLA-

A velem szemben ülő szülők zöme szégyenkezve, mosolyogva, picire összehúzva magukat mesélik el nekem, hogy a gyermekük bizony mesét néz evés közben. Én rezzenéstelen arccal ülök, mosolygok, nem én késztetem őket erre a „bevallásra”. Mégis, legbelül tudják, érzik, hogy ez nem feltétlen oké.

Sokat azért hagyják ezt, mert így a gyermek szerintük
-többet eszik
-nem válogat annyira
-nyugton van evés közben

.

Valójában

Az étkezésre nem tud figyelni, ez biztos. Le van kicsit szedálva. Pedig most, 4 éves kor alatt lenne itt az idő, hogy megtanulják azt, hogy enni jó. Hogy enni hogyan kell. Hogyan tartsa a hátát, hogyan fogja a villát, hogyan kanalazzon, hogyan ne öntse ki a vizet a pohárból, hogyan harapjon, hogyan rágjon, milyen érzés tunkolni, maszatatosnak lenni. Hogyan kell koviubit enni, vagy gofrit.

Ehelyett kutyikat néz vagy sima játszós/kicsomagolós videókat, arra figyel, az ételre sokszor rá sem néz. Az étel észrevétlenül kerül a szájába.

A fenteken túl 1 nagyon fontos dolog megtanulása, stabilizálódása kimarad, ami később nem igazán behozható.

Szerinted ki tudja, mennyit kell ennie a Kicsinek?

A. Te
B. A dietetikus
C. A gyermekorvos
D. A védőnő
E. A szomszéd
F. Az internet
G. A Kicsi.

Hát, G. Csakis ő érzi. Egy egészséges gyermek tudja, érzi, hogy mennyit kell ennie. És hogy mikor ELÉG. Na, ez az érzés nem igazán van ott, ha közben képernyőt néz. Nem figyel. Kimarad a mindennapos megerősítés: „jól laktam, elég, köszi anya.” Helyette csak lapátolja a kaját (vagy te lapátolod neki), és néz ki a fejéből.

Az is érdekes, hogy eleinte ez a figyelemelterelés működni szokott, aztán később pont emiatt  csökken a kalóriabevitelük.

Csökkenhet akkor is a kalóriabevitel /azaz nem esznek annyit, mint amúgy szoktak ha
1. Éppen betegek
2. Lábadoznak egy betegségből
3. Nem mozognak eleget
4. Lelassult növekedési ütem miatt (főleg 1-3 éves korban)
5. Feszültség, nyomás, stressz miatt
6. Túl fáradtak
7. Izgatottak
8. Új környezet miatt (utazás, új közösség, étterem, stb.)
9. Fájdalom miatt (székrekedés, fogzás, reflux, hányinger, fejfájás, stb.)
1O. Túl fáradtak (akkor is, ha látszólag „pörögnek”)

A leggyakoribb a fentiek közül 4 éves kor alatt (csecsemőkort is ideértve) a fogzás és a lelassult növekedés. Utóbbinak lehet egy fő oka a képernyő előtti evés. Szaknyelven ez „étkezést zavaró tényező”.

.

Miért ne képernyő előtt egyenek a gyerek? 

Mert szeretnénk, ha

  • Önállóan enne. Hogy megtanulja a technikát, az éhséget, jóllakottságot. Ha ügyesen enne, nem ejtené el, nem öntené ki (nem a maszatosság elkerülése miatt, hanem a finommotorika miatt lényeges)
  • A családi evések részese lenne. Megtaníthatnánk neki, milyen a Nagyi almáspitéje, és a sztorikat is hallaná hozzá.
  • Nem ő kontrollálná a mi evésünket is, és tartana minket is stresszben. Cuki kis irányító, de attól még irányító, és ez senkinek nem jó. Legyél vele következetes, legyenek határok! Különböző érzéseket vált ki belőle a képernyőzés, sok gyermekgyógyász szervezet nem is ajánlja 18 hónapos kor alatt, vagy van, aki 3 éves kor alatt. Szerintem ez kevésbé megvalósítható, de limitálni lehet.
  • NEM LENNE FÜGGŐ. Pici függő, de függő. Ne függjön az evése a képernyőtől. Ne legyen szokás belőle, hiszen ugyanúgy szorong majd, ha nincs képernyő.

AMIKOR ENGEDHETŐ A KÉPERNYŐ, MERT EZ A KISEBB ROSSZ: Van olyan gyerek, aki annyira alultáplált és/vagy válogatós, hogy muszáj engedni egy ideig, sőt. Ekkor a kalóriabevitelért küzdünk, a szondatáplálás ellen. Ekkor nem csinálunk semmit ellene, hiszen ez a kisebbik rossz. Sokan így kerülnek a képernyő közelébe, mert ez a félelem ott van, hiszen a gyerek legalább így eszik. Egy ideig működik, de jó, ha a szakember segít ezt átállítani idővel. Ez nem általános, és nem indok minden esetben, ha fennáll nálatok, kérd szakember segítségét, és ne hallgass az ítélkezőkre!

Bezzeg az én időmben..

Én azért elnézőbb vagyok a jelenséggel szemben, hiszen gondoljunk bele: a gyerkőc előtt mi fél órát tudtunk kizárólag az evésre figyelni? Vagy mi magunk is nyomkodtuk a telefont, filmet, sorozatot néztünk? A világ felgyorsult, a mai gyerekek kicsit máshogy szocializálódnak, mint anno. Ha látják anyát, apát evés közben telefonozni, hogyan várhatjuk el, hogy ők meg csendben üljenek?

Érdemes lenne átgondolni, hogy nekünk magunknak mit jelent az evés. Csupán kalóriabevitel? Élvezet? Kiegészítés a Netflix mellé? Mindenkinek más, és a következő kérdés: ez hogyan befolyásolhatja a gyerkőcöt? Mert fogja befolyásolni.

Szerintem kisiskolás kortól azért a családi mozizások, a nasi közben abszolút belefér. Akkor van gond, ha a gyerek már nem képes a képernyő nélkül enni, és ez sajnos egyre korábban látható.

.

Mi lehet a megoldás?

Több frontos a megoldás, és minden gyerekhez más a kulcs.

1. Ülj le vele enni. Szépen össze lehet hangolni azt, hogy ő is akkor egyen, amikor te, ti. ÍGy látja, figyeli, mit kellene csinálni evés közben, bizonyos ételeket hogyan kell enni, fogni.

2. Napi étkezési rutin. 1 éves kor után napi 5x kínáld étellel (reggeli, tízórai, ebéd, uzsi, vacsi). Ezek között nem kell nasi rendszeresen (se gyümilé, ami szintén elveszi az étvágyat). Ekkor nyitva van a konyha, lehet enni, de egész nap nem jó csipegetni (nem lesz éhes, amikor evésre kerül a sor).

3. Mozgás! Vidd ki a szabad levegőre futkosni, bringázni, sétálni, játszani, felfedezni. Ha egész nap otthon ül, neki nem optimális. A kalóriabevitelén is mozdítani fog, ha kifárad, megéhezhet.

4. Kövesd a fejlődését! Ellenőriztesd a gyarapodását szakemberrel, személyesen ha valami furcsát észlelsz. A percentilisgörbét vezesd 1 éves kora után is, és nézd, mi történik. Az egyik legjobb mutatója a fejlődésének.

5. Bízz benne! A legnehezebb: bízz benne. Bízz abban, hogy érzi, mennyi az elég. Ez az elején nehezen fog menni számára is, ha eddig nem igazán érezte. Hagyd meg neki a választás lehetőségét: “nem muszáj enned, ha nem vagy éhes”. “Ma reggelire gofrit vagy palacsintát kérsz?”.

6. A lényeg: szelíd következetesség. Ha elkezded, vidd véghez.

Beszéld meg vele előre, hogy szeretnél bevezetni egy új szabályt, mert nagyon szeretsz neki mesélni, és szeretnéd, ha erre lenne idő evés közben is. Nem az evésnél kell hirtelen elvenni/kikapcsolni a mesét, hanem fel kell őt erre készíteni. Ha már képernyő előtt eszik, csökkentsd szép fokozatosan ezt az időt. Nem vesszük el egyik napról a másikra, hiszel joggal fog kiborulni.

NE HIRTELEN VEDD EL A KÉSZÜLÉKET!

Nehéz lenne neki enélkül átbillenni a „valós” világba, a nyugiba. A fokozatos csökkentés a lényeg. Várd ki, ha sorozatot néz, X résznek legyen vége. Ne szakítsd meg a részt, ez benned felnőttben is szorongást okozna. Ha eddig 3 részt nézett, holnapról kettőt. Aztán pár nap múlva egyet.

Pl.: „Ma egy kicsit elmegy a telefon aludni 5 perc múlva, amikor vége az első résznek. Feltöltjük, hogy legközelebb is szuper részt tudjunk együtt nézni.” –mikor vége: Tudtad, hogy  kutyiknak is vannak kedvenc ételei? Kitalálod, mik lehetnek azok? vagy..: Egyszer Chase szülinapja volt, elmeséljem, milyen tortája volt?”

Mesélhetsz is, sőt, mesélj:

Akár könyvből, akár fejből történeteket az ételekről, alapanyagokról, kösd össze a korábban látott meséjével. A beszélgetés, történetmesélés abszolút nem tilos evés közben.

Vagy a régi magyar mondás, hogy “evés közben nem beszélünk” – de ez nem ajánlott már, főleg gyermekkorban! Beszélj hozzá, mesélj. Sok szülőnél a mesekönyv már nem fér bele, de van, aki engedi átmenetként a képernyőről.

Fontold meg a kis játékokat is az asztalra : dínók, lovacskák, figurák. Sokkal jobb, mint a képernyő, és segíthet a gyereknek összpontosítani.

7. Zökkentsd ki! 

Egyetek olyan helyen, ahol amúgy nincs képernyő! Piknik, strand, kirándulás, gyerekbuli, és mesélj neki, mikor szeretne több mesét nézni otthon evés közben: “Emlékszel, mikor piknikezni voltunk a parkban? Lerajzolom neked, miket ettünk, van egy kakukktojás, ami nem volt nálunk, kitalálod?” – ekkor lerajzoljuk a piknik ételeket, és 1 macskát mondjuk, vagy valami vicces, nem odaillőt és elvonjuk a figyelmét.

A máshol, más környezetben való evés muníciót fog neki adni, hogy tud ő enni képernyő nélkül is. Emlékeztesd rá!

8. Légy türelmes!

Lehet, hogy csak 2 éves kor után fog annyira megérni a gyermek, hogy el lehet vele fogadtatni a képernyőmentes evést. Amikor ugyan szintén ki fog borulni, de jobban megérti. Légy ilyenkor a támasza, de ne add be a derekad. “Sajnálom, most képernyő nélkül eszünk. Megértem, ha mérges vagy és nem szeretnél enni, de szívem itt van 3 finomság amit imádsz, megnézed?”

Szuper, ha az első néhány képernyőmentes evésénél a kedvence/i szerepelnek a tányéron, akkor is, ha az csokitorta. Ez segít neki átállni, és a motivációja sokkal nagyobb lesz, mint egyébként.

Mit lehet elérni?

Le lehet hetek alatt csökkenteni a képernyős mesenézést evés közben. Rögtön nem, ez hosszú folyamat, és rögös lehet az út.
Nem könnyű, de mindenki jobban jár vele ha egymásra, és a finomságokra figyel a gyerkőc is (és a felnőttek is!), és anya szuper történeteire. A cél lebegjen a szemed előtt. Egyszerűbbnek tűnhet a play gombot benyomni, de valójában rosszat teszünk vele..

Nem két választás van, ahol az egyik a képernyőnézés, a másik a csend és mosolygás. Vannak itt mesék, kommunikáció, történetek, finom falatok, családi élmények. Ha pedig nem megy, érdemes segítséget kérni!

HA NEM MÚLIK EL: Van, hogy  a gyerkőc ennek ellenére válogat, nem marad ülve, és nem tudjuk, mit tegyünk. Rengeteg módszert mutatok ITT.

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

KÖZELGŐ ESEMÉNYEK

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.
+