Barion Pixel

Adhatok a babámnak fügét?

Pár éve itthon is megjelent az áruházak polcain a friss füge, sőt, több kertben is termesztik. Sok szülőnek fejtörést okoz, hiszen általában ezt a gyümölcsöt aszalva lehet kapni, adható vajon a babának nyersen!? Az alábbi, dietetikus írta cikkből megtudhatod.

.

Mikortól?

.
Egészséges babád 7-8 hónapos életkorától adható a friss füge. Jellemzően tudja a székletet lágyítani, ezért ha pl. székrekedéssel küzd a babád, egy picit tehetsz belőle a pürébe is, korábban. Ha a fügeszezon közepén vagytok és ott van előttetek a friss, finom füge, a gyermek meg 6 hónapos és érdeklődik, mi ez a finomság amit anya estik, ki ne hagyd, kóstoltasd meg vele. :). Pár héten nem múlik a dolog, viszont mi a tulajdonságai alapján nem a hozzátáplálás legelejére írtuk a dupla szakmai ajánlással rendelkező Hozzátáplálási Kisokosunk Táblázatában, és könyvünkben. 
.

.

Miért jó a füge?

.

1. Emésztést könnyít: segíthet székrekedéses babádnak (magas a rosttartalma, ezért segít a gondokon)
2. Tápanyagokban dús:  van benne kalcium, B1-,2 vitaminok, A-vitamin, antioxidánsok, stb.
3. Nagyon finom, és cseppet sem unalmas gyümölcs. Feldobhatod vele babád étrendjét!

.

Hogyan tárold?

.
Frissen 1-2 napig tárolható, hiszen nagyon romlandó (és csak a hűtőben). 1-2 órával kínálás előtt vedd ki a hűtőből, hogy az édes íze jobban érvényesüljön! Fagyasztani nem ajánlom, érdekesen néz ki kiolvadás után és az íze sem lesz az igazi már.

.


Hogyan kínáld, ha pürés a babád?

.
Alaposan mosd meg, majd kapard ki az érett (nem száraz, hanem “szaftos” a belseje) gyümölcshúst. A friss fügét nem szükséges passzírozni, hiszen a mag rész egy zselés állagban helyezkedik el, félrenyelés szempontjából nem igazán veszélyes. Azonban az csak az aszalt/szárított füge igen, de ezek sem a magok miatt, hanem mert kemények- éppen ezért ezt szükséges beáztatni, és pürésíteni, majd így felhasználni akár sütésre (darabos ételt evő babák számára is, pl. muffin édesíthető vele). 

A friss gyümölcshúst ne hőkezeld, hanem keverd a már kész püréhez/ételhez.

TIPP: görög joghurttal, körtével párosítva nagyon finom! 🙂

TIPP: etetőhálóba is beteheted, nagyon jól működik a gyümölcs ilyen eszközben is.

.


Darabos ételt eszik a babám, ehet fügét?

.
Igen, naná! Ez esetben is mosd meg alaposan, vágd negyedekre, és hajrá! 🙂

Nagyon jó móka a darabos ételeket evő babának adni a félbevágott, friss fügét, és hagyni nyammogni :). Nem baj, ha megeszi a héj-részt, ha friss és érett a füge, ez teljesen oké. A lényeg, hogy jól mosd meg, mert nagyon sok bogár szintén rajongója a fügének, és mászkálnak rajta- stb.  Ha viszont bolti a füge, inkább próbáld csak a belsejét kínálni: pl kenheted kenyérre, teheted joghurtba, fagyiba, smoothieba. 

Darabos ételekről, válogatósságról, allergénekről, receptekről ITT mindent megtalálsz.

Ne feledd: mielőtt új alapanyagot vezetsz be babád számára, kérd ki a gyermekorvos, védődő tanácsát!

Oszd meg, hogy sok szülőhöz eljuthasson! Érdekel a többi alapanyag kínálási sorrendje is? Katt IDE. 

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.