Barion Pixel

Adhatok a babámnak dinnyét?

miért, mikortól, hogyan

A meleg nyári napokon nincs is jobb érzés, mint hideg, friss dinnyét enni.  Szomjoltó csemege 92% -os a víztartalma miatt.  A baba számára könnyű rágni és megfogni a pici kezeibe, és még C-, A-vitamin is van benne! De még mielőtt neki kínálnád, tudd meg ebből az írásból, mi az az 5 dolog, melyekre érdemes figyelned.

Hogyan vásárolj dinnyét?

Ha lehet, inkább friss dinnyét vásárolj, amely nincs előre felvágva. Mivel a dinnye héja szennyezett lehet jónéhány kórokozóval (pl. E.coli, Salmonella), nem megfelelő előkészítés majd vágás során ez simán a gyümölcshúsra juthat, így fertőzve meg az embert. Ehhez akár elég lehet, ha a felvágás előtt a dinnye héját nem tisztították, mosták meg, és így vágták ketté: a késsel a külső kórokozók így bejuthattak a gyümölcs belsejébe is.

Hogyan tárold a dinnyét?

Szobahőmérsékleten csak akkor, ha egészben van. Felvágva azonban mindenképp tedd hűtőbe, ahol pár napig eláll. Érdemes fogyasztás előtt kb. fél órával kivenni a hidegről, hogy az íze jobban érezhető legyen. Azonban pl. fogzós babáknak a hideg dinnye kifejezetten kellemes lehet.

Mikortól adható?

Amikor a babád már elég fejlett a darabos ételek fogyasztására, természetesen már kaphat dinnyét is. A Kisokosban a 3. szinthez tettük (kb 9 hó körül), de lehet hamarabb is próbálkozni pürékbe keverve is.

Hőkezelni nem kell! A Kisokost ingyenesen tudod INNEN letölteni.

Sok baba elsőként a dinnye levével találkozik, etetőhálóban, akár már a hozzátáplálás kezdetén a szezonban. Itt is figyelni kell az alábbi felsorolás 4 pontjára.

.

Mire figyelj a kínálásakor?

  1. Alaposan mosd meg folyóvízzel a dinnye héját a felvágás előtt.
  2. Magozás: minden magocskát távolíts el a dinnyéből, mielőtt babádnak adnád.
  3. Vágd kisebb, megfogható, hosszúkás (ujjnyi vastag és hosszú) darabokra. Jó ötlet, ha kicsit beirdalod a dinnyét babafalatnyi darabokra, így a gyerkőc nem fog tudni túl nagy darabot leharapni belőle. Amikor már csipesz-fogással is eszik a baba, lehet kockázni is.
  4. Dinnye fogyasztása után vízzel öblítsd át gyermeked bőrét. A dinnye savtartalma miatt pirossá válhat a száj körüli terület, akár kiütéseket okozhat.

Ne vezess be más újdonságot egyidejűleg a dinnye bevezetésekor sem. Ezzel a módszerrel megtudhatod egy esetleges allergiás reakció fellépésekor, azt vajon mi okozhatta. Ha szeretnéd tudni, hogyan lehet a táplálékallergéneket bevezetni babád számára, kattints IDE és IDE..

Mi a helyzet a sárgadinnyével?

Segíti babád látását és szeme védelmét, könnyű emészteni, jellegzetes illata van: ez a sárgadinnye. Ugyanúgy a darabos ételek bevezetésekor kaphatja a baba a sárgadinnye változatait is. Ez esetben is érdemes figyelni, hogy egészben vásároljuk, és mossuk meg nagyon alaposan a (nem túl könnyen tisztítható) héjukat, akkor is, ha nem tűnnek koszosnak.

Kiütésekre, száj körüli pirosságra a sárgadinnye esetében is számíthatunk, mely általában nem allergiás reakció. Azonban bármilyen tünet jelentkezésekor kérd a gyermekorvosotok véleményét!

Darabosan falatkákra ujjnyi darabokra, kockára vágva könnyű a baba kezeinek megfogni. Hidegen kínálva segíthet a fogzási tünetek enyhítésében. Ne fagyasztd pürésítve, íze és textúrája felolvasztás után nem lesz kellemes ebben az esetben.

Mivel kombinálható a recepteknél, mihez finom a dinnye?

Banánhoz, avokádóhoz, barackhoz, áfonyához, cukkinihez, joghurthoz egyaránt finom. Készíthető belőle zabkása (zabpehely+dinnyepüré beáztatva), smoothie, friss krémleves (pasztőrizált feta sajttal, petrezselyemmel nagyon finom a dinnye gazpacho!), vagy egyszerűen fagyipálcikákra szúrva önmagában vagy más gyümölccsel párosítva.

Fontos, hogy a dinnyéket ne hőkezeld, ne fagyaszd! Furcsa íze és színe lesz ettől a dinnyének, nem túl gusztusos.

Összességében egy nagyon finom, sokoldalú csemege a dinnye, bátran kínáld babádnak is! Rengeteg új trükköt mutatok a hozzátáplálásról ITT.

Köszönjük, ha megosztod!

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.