Barion Pixel

Adhatok a babámnak a karácsonyi menüből?

Igen, sőt, jó lenne, ha adnál! Ez a baba hozzátok érkezett, ahol biztosan vannak -vagy most alakulnak- az ünnepi tradíciók. Biztos te is szép emlékeket őrzöl gyerekkorodból: az izgatott várakozás, a mézeskalács illata, az ajándékok bontogatása, a sült hal roppanóssága, az aprósütik elcsenése, a száncsengő hangja, a mama főztjének isteni illata.

Nem olyan emlékeid vannak, hogy a natúr almapüré „íze” van a szádban, amelyet egy székbe kötözve ami kényelmetlenül ülve megetetnek veled.

Nem olyan emlékeid vannak, hogy anya kiabál ha a nagyi cukros aprósütit adott neked.

Nem sterilek az emlékeid, ahol az étellel semmilyen kapcsolatod nem volt.

A babáknak, a kisgyermekeknek is szüksége van az ételekkel való (pozitív) kapcsolatra, az ünnepek idején különösen, hiszen most tanulják, mi is az a karácsony, mitől különleges. Egyébként is jó, ha hasonló -kicsit átalakított- ételeket eszik mint ti, hiszen így megtanulja, hogyan kell azt enni, mit kell vele tenni, lemásolja, amikor azokat, akiket szeret és bízik, ugyanezt (t)eszik. Nem kell emiatt ezerfelé főznöd!

Rengeteg szezonális finomság van, amelyek egy kis átalakítást követően tökéletesek a kisebb gyerekeknek is. Nézzük most ezeket: bejgli, halászlé, mézeskalács, pulykasült, gesztenye, töltött káposzta, húsleves, burgonya saláta, francia saláta.

.

Tanácsok karácsonyra, babáknak és kisgyermekeknek

.

  • Ültesd oda a karácsonyi asztalhoz. Érje fel, jó pozícióban üljön.  Az ő széke legyen tökéletes (ITT A LEÍRÁS).
  • Az ünnepekkor is előfordulhatnak sajnos betegségek, tünetek, balesetek. Ezekre most is fel kell készülnöd, hiszen tudod, az ellátás ilyenkor nehezebb lehet. Nézd meg, hol van az ünnepekkor a közeletekben ügyelet (ha elmentek máshová, ott is nézd meg!). Mit kell tenned, ha a gyerek félrenyel? Van otthon fájdalom-, lázcsillapító? Minden szokásos gyógyszer? Milyen egy allergiás reakció? Mi van, ha leesik valahonnan? Kiütések ilyenkor előfordulnak? ITT megtanítunk mindenre, szerintünk felkészít az első 4 év minden élethelyzetére, olvasd el!! 
  • A társas étkezések, alkalmak befolyásolják a kicsi étkezési szokásait: hagyd, hogy felfedezze az ünnepi ízeket. Ilyenkor a családok szinte mindig együtt étkeznek, közben beszélgetnek. Őt se hagyjuk ki, de figyelj: karácsonykor hosszabbak az étkezések, ne várd el tőle most sem, hogy ezt végig ülje! Ha már nem kér több ételt, nyugodtan vedd ki, mutasd meg neki valamelyik új játékát (vagy a dobozát 🙂 ), és te fejezd be a vacsorát. Tálalj olyan eszközben, ami lefoglalja, és tudod benne szeparálni a különböző finomságokat. Ezek között MINDIG, MINDEN étkezésnél legyen olyan étel, amit a gyermek tuti biztos el fog fogadni, szeret, ezt nevettük “biztonsági ételnek”. Én EZEKET a szetteket javaslom 2 év alatt – EZT pürés babáknak, EZT darabos ételt evő babáknak, és EZT 2 év felett. 
  • Az ivást is tanulni kell, és persze karácsonykor is a legjobb a tiszta víz. Az ivás tanulása nem egyszerű, a nyelvecskének szabadon kell mozognia (NEM szopómozgást végezni, azaz NINCS a nyelven semmilyen csőr vagy szilikon vagy valami). A kisbaba keze kicsi, ezért a pohárka, kulacs átmérője sem lehet nagyobb (mi sem korsóból iszunk, át sem tudnánk fogni, ha nem lenne rajta fül). A fázisos ivás megtanulása fontos, ehhez ajánljuk EZT 12 hónapos korig, EZT pedig kulacsnak 12 hónapos kortól 3 éves korig. A nagyokra is gondolnak a szakemberek, a tökéletesen biztonságos és kényelmes iváshoz EZT a nagykulacsot szeretjük ajánlani.
  • Levesnek, főzeléknek, zabkásának, egytálételnek a gyermeknek mindenképp mélyebb tálka kell. Sajnos, mivel ezeknek az ételeknek nagy része melegen kerül bele, előfordul, hogy sok termékből a hő/mikró hatására ez-az kioldódik. Vagy nem lehet elmosni.. Vagy túl nagy a pereme, így a gyerek ezeket az amúgy nem könnyű állagokat nem tudja könnyen enni. Erre van itt EZ 2 éves korig, és EZ 2-8 éves kor között.

.

Mit, mikor adhatunk a babának? 

Gondolkozz előre! Tudod, új ételallergéneket nem ünnepnap vezetünk be, így legyen főpróba előtte: a hivatalos, Házi Gyermekorvosok Egyesülete által ajánlott Hozzátáplálási Kisokosunkból olvasható, mely összetevő mikor vezethető be általánosan a babák számára. Ne feledd, azért lehet kivétel, egyeztess gyermekorvosoddal, védőnőddel ha bizonytalan vagy, de tudjuk, hogy egészséges babának 12 hónapos kora előtt sokféle allergén bevezetendő. Vannak érzékenyebb babák, és kevésbé érzékenyek. Van, akit bánt a káposzta, van akit nem. Ha a babád pocija békésebb, lehet előbb próbálkozni a finomságokkal.

.

Karácsonyi finomságok

A hozzátáplálási kezdetén pár összetevős ételeknek van itt az ideje, de ez csak pár, tényleg csak pár hétig tart! Ha erre az időszakra esik a karácsony, itt van nekünk a burgonya, az édesburgonya, a husik, a halak, a tojás, a fahéj, az alma gesztenye ami kezdetektől adható.

  • Ötletek: gesztenyés-pulykás burgonyapüré, almás-marhás burgonyapüré, fahéjas almapüré, édesburgonyás süllő, rozmaringos-sajtos édesburgonyapüré, stb.

A továbbiakban, a hozzátáplálás alatt, a Kisokoshoz mérten: brokkoli, karfiol, káposzta, zöldbab, kelbimbó, paszternák, sárgarépa. Ne csak édes ízt kínálj neki!

Fontos: a babának kalóriára, tápanyagokra is szüksége van, ez egy alma/sárgarépa pürétől nem várható el önmagában. Érdemes a püréknek valami tápláló alapot adni (pl. burgonya/rizs/édesburgonya/gabonapép/zab/keksz/stb.).

Lényeges, hogy az alábbi ételek nyilván fognak valamennyi sót tartalmazni. Azt gondolom, hogy ezeken az alkalmakon, ha a karácsonyi ételekből kiveszünk valamennyit, majd teszünk hozzá „baba ételt”, ez nem igazán számít. Nem lesz semmi baja a kicsinek egy kis húslevestől! 🙂 Nyilván a mindennapok során nem kell sózni mindent, és a családi sózást is érdemes csökkenteni, de nem érdemes a babát a finom menüből emiatt teljesen kihagyni.

Rossz megoldás a mennyiségeket úgy figyelni, hogy a gyereket nem nézzük: ha nagyon ízlik neki valami, nyugodtan adj belőle, amíg jól nem lakik, ne vedd el előle, persze ha nem káros számára (ha az, ne kóstolja meg)!

.

  1.  Karácsonyi klasszikusok, püré változatban:

o   NumNum Előkanalakkal (KÖNNYŰ vele enni!), 2 éves életkorig ez tökéletes. Add a baba kezébe, és ő ügyesen fog önállóan pürét és később darabosabb, szószosabb ételeket enni. A csuklója nem forog kb. 2 éves korig, éppen ezért nehéz számára a kanalazás, ezzel az eszközzel viszont ügyes lesz, nem fogja tudja rosszul tartani.

  • húsleves zöldségei+husi, a húsleves levével
  • halászlé: ebből a hal passzírozva (jól átnézve, akkor is ha alapból filé), pici halászlével higítva (de legyen püré állag), mellé főtt burgonya
  • pulyasültből/csirkesültből husi+ mellé párolt áfonya+rozmaringos burgonya
  • mézeskalács fűszeres-almás zabkása, melegen (méz 1 éves kor alatt ezért ne)
  • töltött káposzta: husi töltelék (rizs/bulgur, husi), mellé kicsi paradicsomszósz (a káposztát nem valami jó pürésíteni)
  • francia saláta: belőle majonézezés előtt kivenni- főtt burgonya, alma, répa, főtt tojás, pici alma turmixolva, görög joghurtos-snidlinges szósszal keverve, az egész hidegen tálalva
  • bármilyen átsült (tehát nem steak vagy rosé kacsa!) husi+ szaftja (akár szósszal-hígítva, ez túl sok sót tartalmazna)+ burgonya/édesburgonya/sárgarépa/paszternák serpenyőben sütve (akár serpenyőben is sütheted, úgy azért finomabb- de ne legyen fekete!. Mehet fűszer rá pici), és legyen benne a burgonya a kalóriaérték miatt.
  • sült hal: kifilézett változatot is nézd át, menjen rá egy pár csepp lime/citromlé, vaj, és mellé illik a párolt zöldborsó és serpenyős édesburgonya
  • édesség: attól függ, mekkora a baba, de ha lehet, inkább preferáljuk a babának készült édességeket. Lehet a cukrot helyettesíteni a receptekben almaszósszal (így), datolyával, banánpürével. Én előre készítenék neki pohárkrémet (pl. natúr gesztenyemassza pici meggylével keverve, almaszósz, párolt meggy turmixolva, darált babakeksz – ez a négy rétegezve).

.

Karácsonyi klasszikusok, darabos változatban:

o   Kétféle tányéron: osztott tányér (ez meg mi?) (3-4 féle étel egymás mellett, kisebb darabok belőle, és kérhet még, de ne tedd tele hogy ügyesen hozzáférjen), ill. mély tálka (ami nem csúszkál). Mély tálkából a NumNum Előeszközökkel 2 éves korig tökéletes tud önállóan enni.

Extrém fontos a jó evési pozíció! 

  • serpenyős zöldség (finger foodra vágva 1O-12 hós kor alatt, ill ha nagyobb a baba/vagy már csipesz-fogással fog, akkor legyen 1 cm x 1cm-es kocka is)
  • párolt zöldborsó
  • húsleves zöldségei, puha husi, lé külön (akár szívószállal, akár bögréből)
  • sültek helyett ajánlom a klasszikus vagdaltakat, húspuding/húsfelfújtakat. Ezeket könnyű a megfelelő formára vágni (finger food), és könnyű rágni (ha nehezen rág a baba, ITT a segítség).
  • sütőben sült bundázott halacska, tepsis burgonya gerezdekkel, görög joghurtos szósszal, savanyú uborkával (gerezdek)
  • rántott, bundázott dolgok finger food formában, és sütőben sütve. Pici olívaolaj spray rá, és máris nem száraz.
  • burgonya sali: hagyma nélkül, mikor vágjuk a burgonyát, legyen a formája hosszúkás a kerek helyett.
  • töltött káposzta: a reszelt káposzta sajnos könnyen félrenyelhető. Lehet rövidre, nagyon összevágni a gyereknek, külön tálalni, a tányér másik felén pedig a husis töltelékes káposztalevelet kisebbre formázva adni neki, hogy meg tudja fogni (lehet az egész adaghoz pár mini-verziót készíteni).
  • francia sali: házi majonézt kerüljük. Enélkül, ha a tojás be van vezetve, a NumNum eszközzel ügyesen fogja enni. Lehet a tejföl helyett joghurttal hígítani.
  • édességek
    • ha házi, akkor a recepteknél a cukrot negyedeljük le a megadott mennyiséghez képest, és tartalmazzon a finomság tejterméket/ gyümölcsöt (pl. gesztenyés bejgli, túrós muffin, mákos-meggyes bejgli, diós-narancso bejgli, mézeskalács (méz 1 éves kor előtt ne) tk. liszttel-zabpehellyel, mákos-almás guba stb).
    • jobb, ha általában almaszószos/darált datolyás édesítést alkalmazunk, nagyon jó muffinokat, kuglófokat, pitéket készíthetünk így.·
    • pl.: Alex kuglóf (recept INNEN)
        • Hozzávalók: 70 g Graham-liszt, 130 g búzaliszt, 50 g kukoricakeményítő, 1 csomag sütőpor, 10 g kakaópor, 3 db tojás, 120 ml olívaolaj, 200 g görög joghurt, opcionális: 60 g cukor (helyettesíthető 1–1,5 db pürésített banánnal)
        • Melegítsd elő a sütőt 180–190°C-ra, majd a száraz hozzávalókat keverd össze (lisztek, sütőpor, kukoricakeményítő). Egy másik tálban keverd habosra a tojásokat a cukorral/banánpéppel. Add hozzá a görög joghurtot, az olívaolajat és alaposan keverd el!
        • Apránként add hozzá a lisztes keveréket, majd a massza egyharmadához keverd hozzá a kakaóport.
        • Öntsd a barna és a sárga masszát felváltva egy kiolajozott kuglófformába, majd süsd tűpróbáig (kb. 35 perc).

.

Kerülendő ételek (ezek egyébként is kerülendőek): méz 1 éves kor alatt, túlzott sózás vagy magas sótartalmú étel (pl. bacon, szalonna, kolbász-ezt a botulizmus miatt is érdemes kerülni, szalámi, ömlesztett sajt, stb.), nyers/nem átsütött hal/hús/tojás, félrenyelhetőség miatt a kerek/gömb/korong alakú formák és a kemény állag, csípős íz, rágós állag (pl. gumicukor, rágó, aszalt gyümi—utóbbi forró vízbe áztatva, és pürésítve használható, a kénmentes natúr verziók).

A cukorra az általános tanács az, hogy kerülni szükséges az első két életévben, hiszen a baba egészsége függ tőle, ill.  az édes ízű ételeket egyébként is előnyben részesíti a többi ételekkel szemben. A csoki koffeint is tartalmaz, ezt nem ajánlom általánosan, főleg nem vacsora desszertjeként. Reszelve, pl. pohárkrémek tetejére, jó minőségben kisgyermekeknél azért nem ördögtől való.. Viszont azt is fontos tudni, hogy nem lesz semmi baja a babának 1-1 adag házi fincsiségtől, de nyilván nem szabad minden nap édességekkel kínálni. Minden pozitív étel-élmény számít, ne adjunk negatív hangot, amikor a baba édességet kap valakitől (maximum négyszemközt).

.

Mi van a maradékkal?

Minden maradék főtt ételt át kell a babának forralni, nem csak éppen megmelegíteni. A hideg ételekkel nincs teendő, de ami azért tojást tartalmaz, azt a legjobb frissen, max másnap felkínálni neki (is). Lehet előre készülni (pl. bundázott halat lefagyasztani, és porciózva sütni a sütőben), nem az egészet egyszerre.

Mi van, ha nem eszik a gyerek?

EZT a cikket neki szántuk. 🙂 ITT pedig ajándékokat találsz neki. Legyen előtte mindig olyan is, amit szeret, ez nagyon fontos!!

.

Napirend

Legyen ez az időszak nyugodt, figyelj arra, hogy a baba napirendje most is hasonló legyen. Könnyű ilyenkor a legkisebbeket túlingerelni.

Csináljatok sok fotót, sok finomságot, és engedd el magad!

.

Kívánunk a Kiskanál Kommandó nevében finomságokkal teli, szép, nyugodt ünnepet!

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.