Barion Pixel

2. Probléma: Túl keveset eszik!

Oldd meg gyermeked evésproblémáit!

2. Probléma: Túl keveset eszik!

Mi történik?

A gyermek a felnőttek szerint nem eszik eleget. Ezért a felnőttek kérlelik, több módszert is bevetnek, hogy egyen még többet (figyelemelterelés: mese/képernyő/járkálnak utána a falattal/stb). Gyakori, hogy aggódnak ennek a viselkedésnek a következményeitől (túl kicsi marad/beteg lesz/mit szólnak mások/más gyereke többet eszik, az enyém miért nem/lemarad a fejlődésben). Amikor lejut a következő falat, a felnőttek általában dicsérik: „ügyes vagy!” „jó gyerek vagy!”.


Mi történik valójában?

Minden gyermek tudja, mennyit kell ennie ahhoz, hogy a természet által neki szánt módon fejlődjön.Mikor átlépi a gyerek ezt a belső éhségérzetét, összezavarodhat. Hiszen ő érzi, mennyi az annyi, amivel jól lakhat(na).

Mit érez a gyermek?
Látja, hogy a szülei stresszesek evés alatt, nyomás alá helyezik őt. Gyakran a többi felnőtt is (pl. ovi). Azt tanulja meg, hogy az a jó gyerek, aki eszik. Aki úgy és annyit eszik, mint amit elvárnak tőle, neki ezt nem szabad szabályoznia, nem kell a teste jelzéseire hallgatnia. Azt látja, hogy „enni kell”, nem az élvezetet. Amint kényszerítjük így vagy úgy a következő falatra, máris elveszti az érdeklődését, mindegy, milyen finom az a falat, számára így már nem lesz érdekes.
Mit tehetünk, hogy eleget egyen?

Kérdezzük meg magunktól: miből gondoljuk, hogy keveset eszik? Mi a mérce? Figyelembe vesszük a mennyiségen túl azt is, hogy hogyan fejlődik? Követjük a fejlődését, növekedését a percentilis görbén (a megfelelőn)? Tudjuk, hogy mi, a szülei milyen magasak, milyen alkatúak vagyunk? Van valamilyen korábbról hozott evéshez kapcsolódó negatív tapasztalatunk, elvárásunk, amit velünk szemben támasztottak a mi szüleink?

Érdemes szakember segítségét hívni, aki átnézi a gyermek étrendjét. Szerepelnek benne fehérjék, szénhidrát elég, zsiradék? Zöldség, gyümölcs, halak, családi ételek? A gyerek energikus, nincs semmilyen tünete (pl. ingerlékenység, alvászavar, kiütések, hasfájás, nehezen kezelhetőség, növekedési probléma, orális funkciózavar- vagyis nem mindegy hogy nem akar, vagy nem TUD enni: ha „furán” eszik/öklendezik/kicsorog a szájából az étel/nem jó a rágástechnika, az más tészta)?

Ha ezek mind rendben vannak, az a gyerek egészséges.


Fontos, hogy sok gyerek mocorog, el akar menni az asztaltól, 1-2 falat után elege lesz, ha nem jó az evési pozíció. Ez olyan, ami NEM babaetetőszék, nem felnőtt szék magasítóval, hanem megfelelő gyerekszék addig, amíg nem lesz a kicsi felnőtt magasságú. A pozíció ugyanaz 1, 3, 13, 73 évesen is, amiben kényelmes az evés: egész talp stabil talajon, térd derékszög, csípő előre billentve, asztallap köldök magasságban, és ezt a gyerek önállóan fel tudja venni (azaz önállóan felül, ÉS el tud menni. Szuper a Hauck Alpha , ill Stokke TrippTrapp amelyek ezt itthoni kínálat közül biztosítani tudják 100%. Az árával úgy kalkuláljunk, hogy 15-16 évig az étkezőasztalnál lesz, a gyerek ebben eszik, ebben tud leckét írni, mindent, amit ülve kellene csinálni. Némelyik szék borsos árúnak tűnhet, de 16 évre leosztva nem az: egyetlen, hasonló árú terméket sem használunk eddig (pl. babakocsi, okostelefon, autósülés, stb.) A pózt állítani kell minden hónapban, ahogy a gyerek magassága növekszik.


Egyes gyerekek nem esznek olyan sokat, mint mások. Ettől nem lesznek rossz gyerekek. Van olyan gyerek is, aki sokat eszik, mégis vékony alkatú. Mi felnőttek sem vagyunk egyformák, a percentilisgörbén nincs cél érték, ami jó, és alatta/felette nem. Itt a gyerek saját magához képest érdemes nézni a növekedés ütemét, ha ebben nincs lassulás, megtorpanás, lefele esés (néha ez természetes), ne aggódjunk. Amíg a százalékpont jó, jól növekszik.

-Ne legyen egész nap elérhető az étel: legyen a családnak evési rutinja. Nyitva a konyha/zárva a konyha (ha nyitva, 30 perc alatt bármennyiszer elmehet-visszajöhet, de üljön, aztán zár a konyha, mást csinálunk)

-Mutassunk példát, együnk vele amikor csak lehet! De ne tukmáljuk neki a saját ételünket.

-Kínáljunk minden étkezésen 3-4 féle finomságot, mindegyikből 2-3 darabot, nem egy halmot. Egy tízórai sem egy alma, hanem alma+zabkeksz+joghurt ital. Ebéd nem rizs meg rántott hús, hanem rizs+külön párolt zöldborsó+rántott hús +csemege ubi+ valamilyen ital. Az italokat se feledjük, nem a víz helyett, de jól lehet alkalmazni a kínálat bővítésére (pl. smoothie keksszel szuperjó)

-PRO TIPP: Mindig az előző étkezést kompenzáljuk. Pl.: ebédre adtunk neki halat, burgonyát, és savanyú ubit. Csak savanyú ubit evett, semmi mást. Oké. A következő étkezésen tudjuk, hogy nem jutott előzőleg elég fehérjéhez és szénhidráthoz, ezért az uzsi az lesz, ami ezt biztosítja (pl. túrós muffin).

-Ha súlygondok vannak, arról az egyik következő leírásban lesz szó, mi a teendő.

-Biztosíts gyermekednek napi 5 étkezést, kiegyensúlyozott menüvel, ahol mindig van olyan étel előtte, amit elfogad (otthon és az otthonon kívül is). Ha ez megvan, megvan számára a biztonság, a nyugalom is ahhoz, hogy felfedezhesse a többi finomságot, ha akarja.

-Az éhség az egyik fő motiváció az evéshez (a másik az, hogy az étel jól néz ki/felfedezni való). Ha a gyerek nem éhes, nem fog enni annyit. Pl. ha sok/vagy egyébként már nem szükséges az étrendjében a junior ital, a tápszer (NEM az anyatej). Vagy sok tehéntejet, kakaót iszik, ez a reggelije önmagában (emlékezz, 3-4 féle legyen előtte. Lehet a kakaó, de mellette más is kell). Vagy ha egész nap csipegeti a ropit, a pufit, a kiflit. Legyen éhes! 2-2,5 óra-3 óra (utóbbi nagyoknál) teljen el 1-1 kínálás között. Az éhség nem egyenlő az éhezéssel.

-Ne kényszerítsd, ne forszírozd, hogy egyen még. Ha éhes, amikor eljön az evés ideje, ha van előtte választék, ha van ott olyan, amit szeret, pontosan annyit fog enni, ami kell.

-Nem megoldás a készítmények használata, csak addig alkalmazzák a jó szakemberek, amíg kell. Nem rutinból, nem helyettesítheti egy csepp valami a változatos étrendet (kivéve a D-vitamin persze- ebből se legyen nagy mennyiség, csak amennyi kell, étvágytalanságot okozhat).

Összefoglalva ne lépjük át a gyermekünk testi jelzéseit. Lehet, hogy segíteni kell neki ezeket értelmezni, de átlépni nem szabad. A mi feladatunk biztosítani, felkínálni a finomságokat, az ő feladata eldönteni, kér-e belőle, és ha igen, mennyit. Ez a reszponzivitás.

Ha nem javul a helyzet, a gyermek elzárkózik, vagy problémás az evése, szeretettel várjuk az online gyermekdietetikai rendelésen, ennek részleteit a https://kiskanalkommando.hu/rendeles oldalon olvashatjátok.

Ha nem evészavarra gyanakszol, vagy nem vagy benne biztos, hogy szakember kell, nézd meg ezt az anyagot: stop válogatósság

Lukasz Rebeka
Lukasz Rebeka
dietetikus, csecsemő-szülő kapcsolati konzulens, a Kiskanál Kommandó alapítója Évek óta foglalkozik gyerekekkel, személyesen és online egyaránt segítve a szülőket. A célja, hogy a szülők etetés helyett megtanulják táplálni gyermeküket. Fő érdeklődési területe a koragyermekkori táplálási problémák és a hozzátáplálás. Nagy hangsúlyt fektet a legújabb szakmai ajánlásokra és a fejlődésre, ezért rendszeres résztvevője és előadója a hazai gyermekgyógyászati konferenciáknak. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete Egészségértés díját 2018-ban vette át a Kiskanál Kommandóért, amely könyveit és kisokosait a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmailag ajánlja.

ÚJ KISOKOS

KISOKOSOK

Ingyenes letöltés

error: Vedd fel a kapcsoaltot velünk, ha szeretnéd átvenni anyagainkat.